Wybiórcze podnoszenie ceny pozycji

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

damiankarol7
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 kwie 2020, o 09:29

Wybiórcze podnoszenie ceny pozycji

Post autor: damiankarol7 »

Dzień Dobry,

Napotkałem dziwny problem dotyczący dopasowywania ceny do zadanej wartości dla całego kosztorysu. Potrzebuję podnieść wartość wszystkich pozycji kosztorysu proporcjonalnie do zadanej wartości, a program podnosi wartość jedynie jednej pozycji.
W kosztorysie składającym się z pozycji szczegółowych i uproszczonych po przejściu do widoku "Pozycje", zaznaczeniu wszystkich pozycji kosztorysu za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl + A, i naciśnięciu prawego przycisku myszy wybieram z listy rozwijanej "Dopasuj ceny pozycji..." i wpisuję żądaną wartość. W domyśle mam nadzieje że program podniesie (obniży ;-)) wartości pozycji proporcjonalnie do zadanej wartości kosztorysu brutto. W rezultacie program podnosi wartość tylko jednej pozycji, zawsze tej samej. Sprawdzałem czy wpływ na to ma nad jaką pozycją aktualnie stoi kursor, lub jaka była ostatnio zaznaczona pozycja- nie. Jedynym sposobem na ominięcie tego problemu jest uproszczenie wszystkich pozycji w kosztorysie i dopiero podniesienie wartości kosztorysu. Normalnie, gdyby kosztorys składał się tylko z pozycji szczegółowych, przeszedłbym do zakładki "Nakłady" i skorzystał z opcji "Dopasuj ceny nakładów...", ale to skutkowałoby podniesieniem jedynie pozycji szczegółowych, a uproszczone pozostałyby bez zmian.
Czy ktoś napotkał podobny problem?
Gdyby tylko nie te przestarzałe normy...
Gregor
Załoga ATH
Posty: 25
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:31

Re: Wybiórcze podnoszenie ceny pozycji

Post autor: Gregor »

Dzień dobry,

W programie dostępne są dwa mechanizmy dopasowania cen do wartości kosztorysu które działają niezależnie.
Mechanizm „Dopasuj ceny pozycji…” działa na wszystkie zaznaczone pozycje uproszczone- po najechaniu kursorem myszy na opcję, znajduje się opis działania:
Opis działania.png
Opis działania.png (23.14 KiB) Przejrzano 11908 razy

Mechanizm „Dopasuj ceny nakładów…” działa na wszystkie zaznaczone nakłady.
Nie ma funkcji która oddziaływałby na wszystkie rodzaje pozycji jednocześnie.
Rozważymy techniczne możliwości wprowadzenia takiej funkcjonalności.
Jeżeli w kosztorysie o którym mowa znajduje się większa ilość pozycji uproszczonych, a funkcja „Dopasuj ceny pozycji…” działa tylko na jedną (mimo zaznaczenia wszystkich), to prosiłbym o przesłanie kosztorysu do analizy na adres serwis@ath.pl wraz z informacją o numerze zainstalowanej wersji programu.
damiankarol7
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 kwie 2020, o 09:29

Re: Wybiórcze podnoszenie ceny pozycji

Post autor: damiankarol7 »

Witam,

Sprawdzałem wszystkie opcje i raz udało mi się podnieść wszystkie pozycje uproszczone za jednym razem, ale nie wiem jak, bo później nie mogłem tego powtórzyć. Generalnie myślę że problem leży w sposobie zaznaczania pozycji za pomocą "ctrl + A". Czasami pozycje zaznaczone są jasnoniebieskie, a czasami zielone. Generalnie program zawsze podnosi pozycję uproszczoną najbliższą pozycji której kliknęło się prawym przyciskiem myszy, pomimo zaznaczenia całości. Wysłałem mailem kosztorys do analizy.
Gdyby tylko nie te przestarzałe normy...
Gregor
Załoga ATH
Posty: 25
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:31

Re: Wybiórcze podnoszenie ceny pozycji

Post autor: Gregor »

Dzień dobry,

Przeanalizowaliśmy temat poruszony w poście i nie stwierdzamy błędnego działania.
Zaznaczanie pozycji z wykorzystaniem CTRL+A lub poszczególnych pozycji z CTRL działa prawidłowo.
Oznaczenie pozycji kolorem jasnoniebieskim oznacza, że został zaznaczony dział kosztorysu, a nie poszczególne pozycje.
Najwygodniejszym sposobem działania na pozycjach uproszczonych jest włączenie filtru "Pozycje uproszczone"
Filtr.png
Filtr.png (13.17 KiB) Przejrzano 11755 razy
Po włączeniu filtru, na ekranie będą widoczne wyłącznie pozycje uproszczone które możemy zaznaczyć za pomocą skrótu klawiszowego CTRL+A
Podświetlenie zaznaczonych pozycji będzie prezentowane kolorem zielonym:
Zaznaczanie pozycji.png
Zaznaczanie pozycji.png (13.7 KiB) Przejrzano 11755 razy

Klikamy prawym przyciskiem myszy na jedną z zaznaczonych pozycji i z listy wybieramy "Dopasuj ceny pozycji"
Dopasuj ceny pozycji.png
Dopasuj ceny pozycji.png (22.32 KiB) Przejrzano 11755 razy
Po wprowadzeniu pożądanej kwoty, program proporcjonalnie zmieni ceny zaznaczonych pozycji uproszczonych
zaro
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 sie 2011, o 17:05

Re: Wybiórcze podnoszenie ceny pozycji

Post autor: zaro »

Mam ten sam problem, jeżeli w kosztorysie pomieszane są ceny uproszczone i szczegółowe to bardzo trudno jest wykonać dopasowanie ceny końcowej,
z poziomu pozycji przeszacowuje tylko pozycje uproszczone a z pozycji zestawienia razem tylko pozycje zawierające nakłady a pomija uproszczone.
Gdzie mogę zrealizować dopasowanie warytości obejmujące pozycje szczegółowe i uproszczone.
Na programach Athanasoftu pracuję już chyba z 30 lat, eksperta posiadam ale rzadko używam wiec proszę o pomoc.
ODPOWIEDZ