Roboty ziemne

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Roboty ziemne

Post autor: FireFighter »

Od kilkunastu kosztorysów śledzę kwoty jakie generują odwozy ziemi z wykopów. I mam pytanie do kosztorysanckiej braci.

W KNR 4-01 0108-06 mamy niestety do wyboru tylko samochód do 5t, a dość często odwozić można czymś o większej ładowności (czyli mniej kursów, czyli kwota powinna wyjść niżej). Jak to panowie przyjmujecie, żeby kwoty wychodziły w miarę realnie, bo z tego co widzę dość mocno pompuje to kwotę kosztorysu. Np. auto 15-20t, i współczynnik R i S *0,25? Czy w inny sposób. W tym KNR mamy w opisie załadunek i wyładunek, ale brak pracy ładowarki. W KNR 4-04 11 mamy ciekawe nakłady, ale na złom i gruz (załadunek z obsługa przez zmianę samochodów), ale auta również po 5t. A warianty z mechanicznym załadunkiem i wyładunkiem, aż czasem proszą się o wykorzystanie przy odwozie ziemi.

Opłata za składowanie to też ciekawa sprawa, na wysypisku to koszt ~113 zł/t, przyjąć można ok. 1m3=~1,6t. W inwestorskim powinniśmy (musimy) tak to przyjąć, bo zakładamy, że wszystko robimy zgodnie z literą prawa, czyli na składowisko. W ofertowym to i się zdarzało 30 zł za t, albo 0 bo wykonawca znalazł działkę, która przyjmie ziemię.
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Roboty ziemne

Post autor: jasecki »

Chciałbym najpierw koledze zwrócić uwagę, dlaczego w tej tablicy uwzględniono samochód do 5 t. a nie większy. Otóż przypuszczam, że nakłady z tej tablicy powinno się wykorzystywać do robót ziemnych (lub gruzu), których ilość jest stosunkowo nieduża. Albo inaczej: nie można (nie powinno się) stosować do wielkich wykopów, czy ogromnej ilości gruzu. Nie wyobrażam sobie, że tej tablicy można używać do skosztorysowania wywozu np. 10 tyś. m3 ziemi w wykopów , bo przecież takich ilości robót nie wykonuje się bez użycia sprzętu. Do takich robót rzecz oczywista należy stosować inne KNR-y, w których mamy zarówno mechaniczny załadunek - a wiec koparki o różnej pojemności łyżki - jak i rożne rodzaje samochodów.
Co do opłaty składowiskowej to zgadzam się. Mogę tylko dodać, że ja nie uśredniam ceny opłaty składowiskowej za to, co jest odwożone. I tak np. inną wstawiam cenę za odwóz ziemi czy gruzu a inną za np. zerwane wykładziny PCW, papy czy inne tego typu rzeczy. Ale robię tak, ponieważ tak to sobie kalkuluje wysypisko w moim regionie. Może w innych jest inaczej.
ODPOWIEDZ