KNR 7-24 0401

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
blui86
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2014, o 15:12

KNR 7-24 0401

Post autor: blui86 »

Witam,

ostatnio podczas wyceny prac dotyczących montażu płyt warstwowych poliuretanowych na ścianach komór chłodniczych znalazłem KNR 7-24 0401, w którym są pozycje opisujące montaż płyt PWS.
Najbardziej, w tej pozycji, zaskoczył mnie nakład na robociznę w liczbie 7r-g/m2, znając realia i technologię wykonywania tej pracy na budowie, mocno zaskoczył mnie aż tak wysoki nakład.
Czytając opis prac, nie natknąłem się na jakieś dodatkowe roboty, które spowodowałyby taki wzrost nakładów na robociznę.

Czy spotkał się/stosował ktoś ten KNR i mógłby mi wytłumaczyć skąd aż tak wysoki nakład (który w konsekwencji rzutuje na cenę jednostkową pozycji)?
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: KNR 7-24 0401

Post autor: Kamil »

Normy rzeczywiście absurdalne, ale takie są w wersji papierowej tego katalogu. Nie jest jasne, czy chodzi o płyty warstwowe (blacha pianka blacha) czy o sama piankę izolacyjną, ale to w gruncie rzeczy nieistotne. Ponad 7 h na m2 płyt poliuretanowych, a 3 h dla styropianowych. Skąd taka różnica, pomijając wysokość normy? W sąsiedniej tablicy 0402 jest uszczelnienie połączeń (wg opisu w założeniach już zawarte w 0401), na 1 m uszczelnienia poliuretanem ponad pół godziny. Każdy, kto miał w ręku puszkę z pianką widzi absurd, a tu mówimy o przemysłowej instalacji. Czy komuś uciekł tam przecinek, i normy czasowe są na 10 m i 10 m2? Niestety tego nie wiemy.
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
blui86
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2014, o 15:12

Re: KNR 7-24 0401

Post autor: blui86 »

Widzę, że trochę pochłonęła mnie praca i przeoczyłem odpowiedź:)

Po wykonaniu analizy (zliczeniu czasu pracy ekip itp, itd.) okazuje się, o dziwo, że te normy nie są w cale takie absurdalne. Przy poprawnym wykonywaniu robót, związanych z obudową ścian komór chłodniczych i chęci zachowania pełnej gazoszczelności hali nakład jest bardzo zbliżony i odpowiada ilościom prac wykonanych w rzeczywistości.

A mam takie pytanie z innej beczki

Wiem, że stosowanie KNR-ów nie jest obligatoryjne przy tworzeniu wyceny kosztorysowej. Jednak jest sytuacja, w której wymaga tego ode mnie podmiot płacący (inwestor). Pytanie brzmi czy przy zastosowaniu konkretnych KNR-ów, inwestor ma prawo zmieniać mi nakłady (na robociznę, materiały) wewnątrz KNR-ów? Mówię o przypadku gdzie inwestor nie jest prywaciarzem.
Jest jakieś prawo, bądź reguła określająca, że np. ma takie prawo lub też, że w przypadku wyceny wg KNR bez stosowania analizy indywidualnej lub analogii nie może tego robić?

Z góry dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ