Strona 1 z 1

Katalogi serii AT a szukanie cen

: 24 sty 2014, o 12:31
autor: jasecki
Firma AT wydaje aktualne i nowoczesne katalogi na wykonywanie rozmaitych robót. Osobiście korzystam w wielu katalogów AT. Ale...
Dobrze wiemy o problemach z doborem cen nakładów w kosztorysach, a to z powodu różnic w numeracji indeksów, pomiędzy katalogami a cennikami. Każdy kosztorysant wie, jaki tu panuje bałagan.
W programie Norma istnieje kilka opcji szukania cen. Z doświadczenia wiem, że ustawienie opcji szukania wg nr indeksu daje mocno ograniczoną "ofertę" w oknie szukania cen (a niekiedy wcale); więcej "propozycji" mamy przy ustawieniu szukania cen "wg nazwy" i to "zawsze". Jednakże katalogi AT nie zawsze pomagają w takim szukaniu. Np. AT-22 lub 23 - układanie płytek. W nakładzie M mamy "cienkowarstwowa zaprawa klejowa". Ponieważ nazwa zaczyna się na "cienkowarstwowa.." więc utrudnia to wyszukanie cen najrozmaitszych zapraw klejowych, jakie mamy dostępne w podpiętym cenniku. Sprawdziłem to: inny wynik szukania jest przy nazwie "cienkowarstwowa zaprawa klejowa" a inny po zmianie na "zaprawa klejowa cienkowarstwowa..." . Podobnie jest w wielu innych przypadkach. Dlatego sugerowałbym autorom katalogów AT, aby wszelkie nakłady miały następującą strukturę:

rzeczownik -> przymiotnik -> dopełnienie i inne szczegóły. W każdym razie rzeczownik pierwszy!

A więc nie: "cienkowarstwowa zaprawa klejowa" lecz: "zaprawa klejowa cienkowarstwowa". Podobnie w AT-27 zamiast "polimerowa masa uszczelniająca" raczej "masa uszczelniająca polimerowa" itp.