Odejmowanie pozycji nieaktywnej oraz z wartością ujemną

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

niski123
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 paź 2012, o 22:04

Odejmowanie pozycji nieaktywnej oraz z wartością ujemną

Post autor: niski123 »

Dlaczego kosztorys różnicowy nie odejmuje poprawnie pozycji nieaktywnej lub też z wartością ujemną?
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Odejmowanie pozycji nieaktywnej oraz z wartością ujemną

Post autor: jasecki »

Niestety, nie odpowiem na to pytanie, bo nie wiem. :oops:
Ale zauważyłem już, że w ogóle istnieje jakiś problem w sytuacjach związanych z wartościami ujemnymi i ze znakami minusa w kosztorysach.
Już w innym wątku wykazałem, jak program błędnie "konwertuje" minusowe odwołania do pozycji przy eksporcie przedmiaru do Excela. (link: http://forum.ath.pl/viewtopic.php?f=5&t=56&p=516#p516 )
Teraz chciałbym dodać, że miałem jeszcze jeden dziwny przypadek w jednym z kosztorysów, który niedawno zrobiłem. Otóż musiałem zrobić kosztorys, w którym jedna pozycja będzie ujemna a druga dodatnia, żeby na koniec wyszła mi różnica, ile trzeba "dopłacić" wykonawcy. Zrobiłem to tak, że pozycja nr 1 miała obmiar -1 szt. W związku z tym wartość pozycji wyszła mi ujemna, tak jak chciałem. Pozycja nr 2 była dodatnia. Ale musiałem połączyć obie pozycje w pozycję scaloną. Poza tym niektóre materiały w pozycji nr 2 (dodatniej) zaznaczyłem jako materiały Inwestora. Wyszło jedno wielkie misz-masz. Program źle obliczył wartość końcową, po drugie kiedy odznaczyłem materiały Inwestora... warość końcowa wcale się nie zmieniła! Na dodatek mimo odznaczenia, na karcie Kosztorys (F5) nie zniknęła informacja, że to już nie jest materiał Inwestora. (w kolumnie S). Słowem: program się "zatkał". Musiałem zrobić wszystko od nowa i jakoś się udało. Nie mogę niestety tego pokazać na skanach, bo po prostu wtedy nie miałem czasu na archiwizowanie zachowania programu, ale może kiedyś to powtórzę. Jedno jest pewne: coś z tym "minusem" w programie jest nie tak.
niski123
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 paź 2012, o 22:04

Re: Odejmowanie pozycji nieaktywnej oraz z wartością ujemną

Post autor: niski123 »

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Dobrze wiedzieć, że nie jestem jedyną osobą, która spotkała się z tym problemem.
ODPOWIEDZ