Koszty zabezpieczenia dachu podczas robót remontowych

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
robikon
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 17:01

Koszty zabezpieczenia dachu podczas robót remontowych

Post autor: robikon »

Witam
Mam "drobne" pytanie.
Czy wykonując kosztorys do remontu istniejącego dachu (wymiana pokrycia wraz z poszyciem), należy ująć w kosztorysie koszty związane z zabezpieczeniem przed wpływami atmosferycznymi podczas robót, warstw izolacji z wełny między krokwiami ?
Lub też inaczej formułując pytanie, koszt takiego zabezpieczenia należy ujmować w kosztorysie jako koszty bezpośrednie, czy też koszt ten zawarty już jest w kosztach ogólnych budowy?
Z góry dziękuje za odpowiedź
robikon
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 17:01

Re: Koszty zabezpieczenia dachu podczas robót remontowych

Post autor: robikon »

Dobrze. Skoro brak jest odpowiedzi, to moze ktokolwiek z Kosztorysantów odpowie mi na pytanie:
Czy zasadne jest uznanie, że "zabezpiezpieczenie dachu podczas robót remontowych" mieści się w następującym określeniu:
"...urządzenia zabezpieczające materiały i roboty przed deszczem, słońcem i mrozem oraz inne tego typu urządzenia,"
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Koszty zabezpieczenia dachu podczas robót remontowych

Post autor: jasecki »

Moim zdaniem:
Tak. Koszt zabezpieczenia połaci dachowej w czasie remontu/wymiany przed np. deszczem jest kosztem bezpośrednim i można taką pozycję ująć w kosztorysie ofertowym i powykonawczym (w 4-01 jest taka tablica o zabezpieczeniu papą - dość anachroniczna, ale przez analogię można coś wymyśleć). Nieco inaczej jest w kosztorysach inwestorskich dla zamówień publicznych, ale nie będę tego wątku tu rozwijał. Skupmy się na kosztorysach ofertowych, powykonawczych i zamiennych. Trzeba wszakże pamiętać, (gdzieś to wyczytałem) że zgodnie ze "sztuką" wykonawca może rozebrać jedynie taką połać dachu, jaką jest w stanie ułożyć tego samego dnia. Nie może więc rozebrać całej połaci, a potem domagać się zapłaty za zabezpieczenieTEJ CAŁEJ połaci. Mógłby domagać się zapłaty za zabezpieczenie małej części tej połaci, np. na styku pokrycia starego i pokrycia nowoułożonego.
Ale jeśli np. po zerwaniu papy trzeba naprawić, uzupełnić podłoże cementowe, to jest oczywiste, że wykonawca nie może ułożyć od razu nowego pokrycia z papy. I wtedy zabezpieczenie tymczasowe będzie należne.
ODPOWIEDZ