jakie stawki R są w intercenbudzie

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

gremlin
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 12:31

jakie stawki R są w intercenbudzie

Post autor: gremlin »

witam, chodzi mi o to na jakim poziomie stawki R znajdę w tej bazie tj. czy to są jakieś rzeczywiste czy takie na potrzeby ZP-czyli raczej fikcyjne :P ?
askformore
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 lip 2011, o 15:31

Re: jakie stawki R są w intercenbudzie

Post autor: askformore »

Od III kw. 2011 r. w Intercenbudzie będą publikowane wyłącznie prognozowane na dany kwartał ogólnopolskie i regionalne stawki robocizny kosztorysowej wynikające z danych GUS. Przejście na rzeczywiste stawki robocizny jest odpowiedzią na obecne podejście do tworzenia kosztorysów, w którym kosztorysanci często posługują się stawkami robocizny nie uwzględniającymi wszystkich kosztów ponoszonych przez firmę, co potem jest rekompensowane rabatami na materiałach (i jakością materiałów) oraz stosowaniem nierealnych narzutów na koszty pośrednie. W efekcie struktura kosztów prezentowana w kosztorysie odbiega od struktury rzeczywistych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa, a jakość robót zdecydowanie odbiega od oczekiwanej.

szczegóły

Jednocześnie przypominamy, że kosztorysowa stawka robocizny obejmuje:
•płace zasadnicze
•premie regulaminowe
•płace dodatkowe i uzupełniające
•obligatoryjne obciążenia z tytułu składek na rzecz ZUS, funduszu pracy i funduszy socjalnych
•inne składniki

Zachęcamy również do artykułu z 2008 roku na temat stawek robocizny: Buduj z Głową - Stawka robocizny
kosztorysant2
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 kwie 2012, o 22:53

Re: jakie stawki R są w intercenbudzie

Post autor: kosztorysant2 »

Czy istnieje możliwość napisania, jeśli to nie tajemnica, skad Państwo konkretnie bierzecie te stawki? Takie opracowanie pozwoliłoby mi jako wykonawcy, uzasadnić rzeczywiste stawki jakie stosuje w kosztorysie dla inwesorów publicznych, do których nie trafiają moje argumenty. Tam mają swoich ekspertów, którzy jak mniemam na budowach spędzili pół życia i z uporem maniaka twierdzą, że dana robotę da się wykonać o 1/3 taniej. W moim przekonaniu, ci eksperci o zgrozo nigdy nie widzieli na oczy placu budowy, co za tym idzie nigdy nie zrealizowali w praktyce żdanej inwestycji - ale w liczeniu kosztów jak widać to im nie przeszkadza. Ma być tanio. Będę wdzieczny za odpowiedź.
askformore
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 lip 2011, o 15:31

Re: jakie stawki R są w intercenbudzie

Post autor: askformore »

Tak. Wkrótce do każdego wydania cenników będziemy załączać kwartalną ekspertyzę wyliczenia stawek R. Niniejszą każdy użytkownik Intercenbudu będzie mógł sciągnąć w formacie pdf i załączyć do składanej oferty, bądź posiłkować się nią w postępowaniach arbitrażowych.
ODPOWIEDZ