Różne cenniki do kosztorysowania

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

Timoty
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 12:55

Różne cenniki do kosztorysowania

Post autor: Timoty »

mam takie może nietypowe pytanie, ale w kilku przetargach spotkałem się z wymogiem wyceny w oparciu o cennik Sekobud. Wy macie Intercenbud, czy mogę go stosować zamiennie zamiast tego Sekobudu. Czy jest to poprawne? Niby jest napisane że do wyceny należy użyć średnich cen z dopiskiem Sekobud, ale ja go nie mam a mam 30 dniowy dostęp do Waszej bazy :D i chciałem z niej skorzystać.
askformore
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 lip 2011, o 15:31

Re: Różne cenniki do kosztorysowania

Post autor: askformore »

Aby nie być posądzonym o stroniczość, załączam opinię niezależnych ekspertów z Kancelarii Zamówień Publicznych Sp. z o.o.:

Podstawę dotyczącą zasad kosztorysowania w zamówieniach publicznych stanowi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym

Rozporządzenie stanowi, iż:
Przy ustalaniu jednostkowych nakładów rzeczowych należy stosować w kolejności:
- analizę indywidualną;
- kosztorysowe normy nakładów rzeczowych określone w odpowiednich katalogach oraz metodę interpolacji i ekstrapolacji, przy wykorzystaniu wielkości określonych w katalogach.

Oznacza to, iż z faktu występowania w wydawnictwach odpowiednich nakładów rzeczowych nie wynika obowiązek ich stosowania. Można przyjmować do kalkulacji normy nakładów rzeczowych opracowane w wyniku indywidualnej analizy.

Podobnie w przypadku cen czynników produkcji, które można ustalać na podstawie analizy własnej, a w dalszej kolejności na podstawie danych rynkowych lub powszechnie stosowanych, aktualnych publikacji.

Rozporządzenie nie nakłada obowiązku uwzględniania w kalkulacji urzędowo określonych norm, cen i narzutów, a nawet nie wymaga korzystania z jakiejkolwiek innej bazy (katalogów, cenników), gdyż daje możliwość opracowania indywidualnych, własnych cen, norm i wskaźników.

źródło: A.Warwas, Buduj z Głową 2/2004

Wykonawcy, którzy sprzeciwiają się narzucaniu przez zamawiających "jedynie słusznych" cenników powinni zdecydować się na skorzystanie ze środków ochrony prawnej przewidzianych w ustawie Pzp.
addie
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2012, o 07:19

Re: Różne cenniki do kosztorysowania

Post autor: addie »

Podobnie w przypadku cen czynników produkcji, które można ustalać na podstawie analizy własnej, a w dalszej kolejności na podstawie danych rynkowych lub powszechnie stosowanych, aktualnych publikacji.
motorcycle gear motorcycle gear
ODPOWIEDZ