Nie da się w jakiś sposób podać algorytmu wykonania kosztorysu. Każdy kosztorys to osobne zagadnienie, tak jak każdy projekt jest inny. Co mogę z doświadczenia podpowiedzieć, jak np. ja to robię.
1) Przeglądam sobie dokumentację, celem ogólnego ogarnięcia co gdzie jest i ogólnie jak to wygląda, jak jest opisane czy rozrysowane.
2) Z STWiRB wynotowuję sobie tylko to co jest ważne, np. gdzieś w nim podano parametry zaworu, albo jakiegoś materiału takie które mogą wpłynąć na cenę. To zależy od piszącego STWiRB, bo czasem jest to ponad 100 stron bez choćby jednego zdania nam potrzebnego do kosztorysu, ale za to całe akapity o przechowywaniu rur i ich transporcie

A tak z tych 100 stron mam wartościowe informacje wyciągnięte i już nie muszę potem wertować tej pozycji.
3) Podobnie postępuję z ST lub projektem. Wydrukowuję lub wypisuję potrzebne mi konkrety, bo np. obliczenia zaworu są mi zbędne, ale mam tam podany jego typ lub mam zestawienie stali na belkę i jej wymiary i zbędne mi są obliczenia wytrzymałościowe.
4) Przeglądam rysunki, czy na nich też są naniesione jakieś konkretne informacje i porównuję je ze swoimi notatkami, czy się to nie rozjeżdza lub nie ma jakiś sprzecznych informacji.
5) Zaczynam przedmiarować. Jeżeli jest przedmiar gotowy, to korzystam z niego porównując z zestawieniem materiałów, projektem, itp w której pozycji jaki element z zestawienia miał na myśli kosztorysant, jeżeli nie dał tego w opisie pozycji. Jeżeli jest w projekcie zestawienie materiałów to upraszcza pracę, bo wstępnie buduję przedmiar z zestawienia materiałów. Jak mam go gotowego to sprawdzam z notatkami i rysunkiem dopisując to co brakuje w zestawieniu. Następnie dochodzi "szlifowanie", czyli dopisywanie prób szczelności, koniecznych wykopów, przekuć, elementów wentylacji i innych rzeczy niezbędnych do odebrania przez Inwestora roboty, a nie opisanych czasem w dokumentacji, lub istniejących szkicowo na rysunkach.
6) Sprawdzam, czy mam podstawione dobre materiały do przedmiarów, czyli jak np. przedmiar z rur PP, ale materiał to PP Stabi czy PeX to patrzę czy mam dobrze zmodyfikowane RMS i opisane, że będzie tam STABI
7) Dobieram ceny i rabaty. W kosztorysie inwestorskim to ceny katalogowe z np. 10% upustem. Jak ofertowy to ceny ustalone z wykonawcą, czyli np. bez upustu, albo upust połówkowy (połowa rabatu jaki ma wykonawca)
8) Dzwonię do Wykonawcy jak się pojawia kwota (rząd kwoty), czyli, że jest np. 101 tyś i czy delikatnie obniżyć stawkę robocizny i KP, KZ, Z żeby zejść na poziom 99 tyś (ładniej kwota wygląda dla Inwestora jak go ta jedynka na przedzie nie straszy)
9) Szlifowanie kosztorysu, czyli sprawdzanie opisów, korekty i sprawdzanie cen, obmiarów, itp.
10) Wydruk
