Przetargi a SIWZ

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
zygmunt_w
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 30 wrz 2011, o 07:16

Przetargi a SIWZ

Post autor: zygmunt_w »

Witam prosiłbym o opinię dotyczącą sporządzonych kosztorysów ofertowych. Otóż do oferentów wysłaliśmy ‘ślepe” kosztorysy przygotowane metodą szczegółową, zastrzegając w SIWZ, że nie można zmieniać m.in. postawy pozycji. Natomiast oferenci sporządzając kosztorysy zmienili np. nakłady materiałów w niektórych pozycjach pozostawiając oznaczenie zgodne z KNR lub też mimo wpisania współczynników pod podstawą nie uwzględnili ich przy nakładach robocizny. Moim zdaniem jest to zmiana podstawy wyceny, gdyż nakłady są inne niż założone przez zamawiającego a czasem inne niż podane w katalogach. Prosiłbym o opinię czy moja interpretacja w tym względzie jest prawidłowa, czy rację mają oferenci twierdząc, że obecnie można wszystko zmieniać bo liczy się jedynie cena jednostkowa?
Z góry dziękuję za pomoc.
Andrrew
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2011, o 07:49
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Przetargi a SIWZ

Post autor: Andrrew »

Czy to zamówienie publiczne? Jak ustalono wynagrodzenie wykonawcy, ryczałt czy kosztorysowe? Jeśli to zamówienie publiczne z wynagrodzeniem ryczałtowym to samo żądanie dołączenia do oferty kosztorysu jest bezpodstawne i podlega oprotestowaniu.

Jednak niezależnie od typu przetargu i ustalonego wynagrodzenia żądanie załączenia kosztorysu ofertowego ściśle zgodnego z otrzymanym tzw. "kosztorysem ślepym" jest zupełnie irracjonalne. Nie widzę żadnego powodu, który usprawiedliwałby zasadność takiego żądania. Można natomiast wymienić mnóstwo skutków, które powodują iż takie żądanie będzie wysoce niekorzystne i to nie tylko dla wykonawcy, ale i dla zamawiającego, a tym bardziej dla interesu społecznego w ogóle. Pierwsze co przychodzi na myśl to potworne zwiększenie koniecznego nakładu pracy na wykonanie takiego kosztorysu przez wykonawcę oraz sprawdzenie go przez zamawiającego (zakładając, że to kosztorys mający co najmniej kilkadziesiąt pozycji), co z kolei powoduje zmniejszenie zainteresowania przetargiem, a więc mniejszą konkurencją, a więc "wyższą" cenę zamówienia. O innych trudnościach takich jak formalno-prawnej "obsłudze" takiego przetargu nie wspominając.

Poza tym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym nie ma mowy o wykonywaniu żadnych "kosztorysów ślepych". To potoczne określenie opracowania, które oprócz opisów robót jednostkowych wraz z ilościami zawiera dodatkowo nakłady RMS. Takie opracowanie oczywiście można wykonać i dołączyć do dokumentacji przetargowej, ale jedynie jako dokument pomocniczy.
ODPOWIEDZ