Scalanie materiałów, sprzętu

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Scalanie materiałów, sprzętu

Post autor: FireFighter »

Ostatnio walczę z przedmiarem od inwestora na podstawie którego mam zrobić ofertę. Przedmiar jak przedmiar, jest nawet zestawienie materiałów. I teraz jak ja robię inwestorski to staram się powielające się materiały i sprzęt scalać. A tutaj spotykam samochód dostawczy od ' do ''''''''''''''''''''''' (chyba z 15 pozycji). Scalacie to czasem Panowie Kosztorysanci, czy po prostu jak leci się generuje w programie potem podstawiamy ceny i gotowe?
Andrrew
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2011, o 07:49
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Scalanie materiałów, sprzętu

Post autor: Andrrew »

Staram się scalać, lepiej to wtedy wygląda. Ale nie wszyscy to robią, więc gdy np. mój współpracownik/podwykonawca wykonujący kosztorys innej branży tego nie robi to żeby całość miała ręce i nogi trzeba go potem poprawiać. Inna sprawa, że czasem celowo pozostawia się te pozycje osobno, a nawet podstawia inne kwoty do tego samego sprzętu czy materiału ale przypisane do innych pozycji kosztorysowych, co może wynikać z różnych względów (dużo by pisać).
Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Re: Scalanie materiałów, sprzętu

Post autor: FireFighter »

Celowo to tak, pozostawiam ale daję adnotację przy materiale czego to np. dotyczy - łatwiej się wtedy połapać co jest od czego.
Andrrew
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2011, o 07:49
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Scalanie materiałów, sprzętu

Post autor: Andrrew »

Czasem zamawiający dają tak fatalne przedmiary, których na dodatek trzeba się ściśle trzymać przy wykonywaniu kosztorysu ofertowego, że jak byś się nie starał i tak nie będzie się dało połapać co jest do czego. ;) Ważne abyś Ty jako kosztorysant wiedział o co chodzi - wtedy będziesz niemal niezastąpiony. ;)
ODPOWIEDZ