jak doliczyć nietypowe koszty zakupu ?

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
gremlin
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 12:31

jak doliczyć nietypowe koszty zakupu ?

Post autor: gremlin »

kolejny zaciach :cry: nie wiem jak mogę sobie doliczyć nietypowy transport na budowę. muszę skalkulować koszty dostawcy, który chce ode mnie za transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów dodatkowe 5 tysi. nie mogę tego dorzucić do kosztów urządzenia bo muszę inwestorowi pokazać kwity z ofertami :|(ma tak jakiś swój budżet na to klepnięty i nie może być w tym miejscu więcej) i dopiero wtedy mi zapłaci. mam w umowie że mi dopłaci tylko nie wiem jak powinienem to doliczyć "zgodnie ze sztuką" tak żeby potem nikt się nie czepiał.
Awatar użytkownika
Bromar
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 24 sie 2011, o 13:08
Kontakt:

Re: jak doliczyć nietypowe koszty zakupu ?

Post autor: Bromar »

Dodaj może zwyczajnie k=pozycję uproszczoną "Koszt transportu i rozładunku urządzenia X", jednostka kpl i cena i już
http://www.Bromar.pl - biuro kosztorysowe branży sanitarnej
gremlin
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 12:31

Re: jak doliczyć nietypowe koszty zakupu ?

Post autor: gremlin »

Dzięki, a tak na marginesie czy pozycję uproszczoną mogę stosować sobie kiedy jest to dla mnie wygodne czy są tu jakieś ograniczenia?
Awatar użytkownika
Jacek Sawośko
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 7 kwie 2011, o 11:49

Re: jak doliczyć nietypowe koszty zakupu ?

Post autor: Jacek Sawośko »

to raczej stosowanie pozycji szczegółowych jest obarczone pewnymi warunkami stosowania ;)
...
§ 3. 1. Kosztorys inwestorski opracowuje się metodą kalkulacji uproszczonej.

2. W wypadku braku podstaw do opracowania kosztorysu metodą kalkulacji uproszczonej, kosztorys inwestorski opracowuje się metodą kalkulacji szczegółowej.
cytat z Rozporządzenia z 24 stycznia 2004 r, w sprawie metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego

...tak jest dla robót budowlanych Zamówień Publicznych
natomiast w pozostałych przypadkach, ograniczenia stosowania kalkulacji uproszczonych mogą wynikać z zapisów w Umowie, lub też założeń do kosztorysowania dostarczonych przez Zamawiającego
pozdrowienia
gremlin
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 12:31

Re: jak doliczyć nietypowe koszty zakupu ?

Post autor: gremlin »

ok, czyli jeśli w umowie nie ma żadnych obwarowań co do sposobu kalkulacji (wyłączenie metody uproszczonej) to mogę ja stosować...?
Awatar użytkownika
Jacek Sawośko
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 7 kwie 2011, o 11:49

Re: jak doliczyć nietypowe koszty zakupu ?

Post autor: Jacek Sawośko »

moim skromnym zdaniem, jak najbardziej tak
pozdrowienia
Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Re: jak doliczyć nietypowe koszty zakupu ?

Post autor: FireFighter »

Jest jeszcze jeden sposób, taki nazwijmy go "profesjonalny". Klikamy na dany materiał w RMS, zakładka koszty transportu i tam możemy kombinować z KT, tzn. nie wliczać w ogóle dla danego materiału, wyliczyć szczegółowo (koszt załadunku, rozładunku, transport w km, kursy, itp), podać wartość całkowitą, podać wartość na jm, i tak jak to liczy Norma czyli procentowy nakład. Tyle, że w podglądzie materiału mamy ładnie nasze wyliczenia, ale cena jest trochę "zafałszowana", bo nie ma (chyba) możliwości wydruku tego naszego wyliczenia, i cena materiału jest zawyżana o nasze KT. Jak dla nas jest to dobre rozwiązanie bo wiemy co się skąd wzięło, jak dla inwestora lepsza jest poz. uproszczona bo ma czarno na białym kwotę, którą możemy podeprzeć fakturą, ofertą, itp.
axel
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2015, o 07:26

Re: jak doliczyć nietypowe koszty zakupu ?

Post autor: axel »

A ja mam takie pytanie, czy gdybym założył spółkę z o. o. to rzeczywiście jest to mniej ryzykowna forma prowadzenia działalności gospodarczej?
Pytam, bo działalność mi się rozwinęła. Poza tym dochodzi jeszcze kwestia kredytu który chciałbym zaciągnąć. Nie chciałbym natomiast ryzykować prywatnym majątkiem. Pytam, bo czytam niektóre relacje osób z działu zadłużeń z http://www.forum-kredytowe.pl/f135/ i zastanawiam się, jak tego skutecznie uniknąć?
ODPOWIEDZ