Błędy, uciążliwości?

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

yerzy1
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 27 sie 2011, o 21:09

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: yerzy1 »

Po skopiowaniu do Worda w miesce polskich znaków pojawiają się krzaki (chciałem tu wkleić, ale krzaki znikają i zostają puste miejsca)
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: Kamil »

W związku z tym Norma nie ma jak wczytać polskich znaków jeśli ich tam nie ma.
Najprawdopodobniej jest to wina programu, który zapisał do formatu pdf.
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
yerzy1
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 27 sie 2011, o 21:09

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: yerzy1 »

Jeśli to nie tajemnica firmy, proszę o podanie specyfikacji formatu PDF umożliwiajacego poprawne czytanie pdf-a przez Normę. Umożliwi to poprawne ustawienie wirtualnych drukarek i ułatwi import pdf-ów do Normy.
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: Kamil »

Ale o jaką specyfikację chodzi ?
Tak został zapisany plik, bez polskich znaków!
W tym temacie nic więcej nie zrobimy.
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
yerzy1
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 27 sie 2011, o 21:09

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: yerzy1 »

1. Otrzymuję pdf-a z przedmiarem na którym są polskie znaki
2. Importuję go za pomocą Normy
3. W wyniku otrzymuję plik który polskich znaków nie ma
4. Normę sprzedała mi firma Athenasoft, więc na forum Athenasoft zgłaszam problem
5. Dostaję krótką, żołnierską odpowiedź: "W tym temacie nic więcej nie zrobimy. Tak został zapisany plik, bez polskich znaków"

Wniosek:
Polskie znaki które widziałem na pdf-ie przed importem to wytwór mojej wyobraźni przemęczonej kosztorysowaniem
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: Kamil »

To, że polskie znaki są widoczne po otwarciu dokumentu nie oznacza, że program, który zapisał plik do formatu pdf, zaprogramował je prawidłowo. Możliwe, że program którym było to robione nie rozpoznaje polskich znaków i w ich miejsce wstawił "krzaki"
Plik pdf, jeśli jest tworzony za pomocą wirtualnych drukarek, zawiera zakodowane znaki, które później są rozpoznawane przez importer.
Nie jest to obrazek, który ma Pan przed oczami, otwierając plik, gdzie polskie znaki, jak Pan słusznie zauważył są.
W związku z tym nie rozumiem Pana pytania, ani zażalenia odnośnie braku polskich znaków.
Nie jest to wina Normy, program zaczytuje to co ma Pan zakodowane w pliku i nic więcej.
Nic Panu nie da zapoznanie się ze szczegółową specyfikacją importera!
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
yerzy1
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 27 sie 2011, o 21:09

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: yerzy1 »

Skoro nikt nie wie gdzie jest schowana ta magiczna wajcha, która powoduje że jedne wydruki są cacy a inne be, to może najwyższy czas pomyśleć o wstawieniu do Normy modułu drukującego do pdf-a w jedynie właściwy, rozpoznawalny później przez inną Normę sposób. Bo zapomniałem na początku dodać, że chodzi o wydruk z Normy, a nie z jakiegoś egzotycznego programu.
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: jasecki »

Następny przykład dość niemiłej niespodzianki jaką może zgotować nam program:

Wprowadzamy pozycję, która ma tzw. modyfikacje, np. KNR-W 2-02 0202-01. Wybieramy modyfikację "do 1 m3 w jednym miejscu" i wstawiamy ze zmianami. Następnie tę pozycję przerabiamy w zależności od własnych potrzeb: zmieniamy coś, dodajemy M, dopisujemy coś do opisu itd. itp. Potem jednak dochodzimy do wniosku, że nie chcemy modyfikacji "do 1 m3 w jednym miejscu". W oknie pozycji wybieramy "modyfikacje" i anulujemy "ptaszka". I tu niemiła niespodzianka: cały efekt naszej pracy idzie w łeb; tracimy wszystko, nad czym się w tej pozycji mozoliliśmy. A przecież chodziło nam jedynie o rezygnację z modyfikacji, którą wcześniej wybraliśmy. "Wylaliśmy dziecko z kąpielą". :(
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: Kamil »

Opisany problem został przedstawiony programistom.
Rzeczywiście jest to uciążliwe, gdyż program, przy włączeniu, bądź wyłączeniu modyfikacji, ponownie wstawia pozycję z katalogu.
Nie obiecuję, że nowa funkcjonalność zostanie wprowadzona na kolejną wersję, ale będziemy nad tym pracowali.
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: jasecki »

Dzisiaj chciałbym poruszyć kwestię tzw. "dodawania nowych przeliczników jednostek miar".
Np. przy wstawianiu poz. KNR-W 2-02 0608-03 "Izolacje cieplne i przeciwdźwiękowe z płyt styropianowych poziome na wierzchu konstrukcji na sucho". Norma na płyty styropianowe jest w m3/m2 natomiast w cenniku akurat mam cenę za m2. W takich przypadkach program pomaga przeliczyć jednostki miary a nawet zapamiętać ten przelicznik. Niby dobrze, bo raz zapamiętany przelicznik dla np. wkrętów (z kg na szt.) zostanie zapamiętany i nie będę musiał za każdym razem go ustalać. Ale.. Jeśli chcę użyć płytę styropianową gr. 5 cm, to program może zapisać ten przelicznik i przy każdym następnym wprowadzaniu tej pozycji program będzie sam "proponował" przelicznik wcześniej zapamiętany dla tego nakładu. Jednak w przypadku, gdy chcę użyć styropianu innej grubości ta pomoc jest niewiele warta. Oczywiście mam możliwość wstawienia innego przelicznika, ale nie mam już możliwości jego zapamiętania. Bo program wygeneruje komunikat, że przelicznik dla tego nakładu już jest zapisany w programie. Zresztą samo zapamiętanie akurat tego przelicznika dla tego nakładu jest niepotrzebne, bo przy tego rodzaju nakładach jak płyty styropianowe, skrzydła drzwiowe (i wielu innych) te przeliczniki będą różne dla różnych grubości styropianu i różnych szerokości drzwi itd.
Nie do końca chyba jest to przemyślane przez twórców programu. Tak myślę.
ODPOWIEDZ