Błędy, uciążliwości?

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Błędy, uciążliwości?

Post autor: jasecki »

Oto kilka uwag do dziłania programu. Moim zdaniem są to albo błędy albo uciążliwości w działaniu, całkiem niezrozumiałe.

Norma Pro 4.37.
Windows XP.

1. Po wpisaniu z ręki np. „KNR 4-01 713” program przenosi do spisu tablic a nie już do spisu kolumn. Skoro jestem pewny tablicy, to znaczy że chcę tylko wybrać kolumnę z tej tablicy a nie jeszcze raz wybierać tablicę. Program powinien mnie wprowadzić do spisu kolumn a nie tablic.
2. Zadziwiające zachowanie programu przy wchodzeniu i wychodzeniu do okna wyboru katalogów, tablic i kolumn przy posługiwaniu się klawiaturą. F2 i wchodzę do spisu katalogów. (Okno drzewa katalogów wyłączone). Wybieram za pomocą strzałek KNR 2-01 i Enter. Jestem w spisie rozdziałów i od razu chcę wrócić poziom wyżej, przyciskając klawisz Entera. Nie da rady. Program zamiast wyprowadzić mnie poziom wyżej przerzuca podświetlenie na rozdział 01. Wchodzę do rozdziału 01 i znowu próbuję od razu wyjść Enterem poziom wyżej. Nie da rady: program generuje komunikat: „Nie znaleziono obiektu o nazwie KNR.... w pokazanych katalogach”. Dzieje się tak wtedy, gdy linie wyboru są podświetlone bladym podświetleniem, a jest tak wtedy gdy posługujemy sie klawiaturą. Nie ma tego problemu, gdy posługujemy się myszką lub linie wyboru są wyraźnie podświetlone. Dla kogoś, kto nie posługuje się myszką jest to uciążliwość, a program czyni wbrew woli użytkownika.
3. Najpowązniejszy problemy dotyczy wyszukiwania cen: Ustawiamy opcje: *Szukanie rozszerzone; *Gdy nie ma wg indeksu. Podłączony cennik Sekocenbud IV kw. 2011. Wprowadzamy pozycję KNR 4-01 713-01. Program nie generuje ceny „ciasta wapiennego”, co jest zadziwiające skoro powinien szukać wg nazwy, gdy nie znajdzie wg indeksu eto.
Nie jest żadnym rozwiązaniem zaznaczenie opcji szukania cen *Zawsze. Wtedy owszem program znajdzie ciasto wapienne, ale jednocześnie przestanie automatycznie dobierać ceny innych materiałów, mimo ich całkowitej zgodności w indeksach eto. Jeśli ktoś ma własne katalogi, w których dopasował sobie idealnie nr eto do nr eto z używanych cenników, to cała robota na nic, bo musi i tak wybierać ceny z propozycji. Gdzieś tkwi błąd w szukaniu cen.
Grzegorz Lusa
Administrator
Posty: 48
Rejestracja: 12 lip 2011, o 15:28

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: Grzegorz Lusa »

Witam i na wstępie dziękuję za Pańskie uwagi do programu, są dla na bardzo cenne.
Odnosząc się do wskazanych w punktach 1 i 2 problemów to chcę tylko powiedzieć że zostały przekazane programistom do realizacji. Jeśli chodzi natomiast o punkt 3 to chciałbym wyjaśnić jak działa opcja Szukanie rozszerzone; *Gdy nie ma wg indeksu. Dokładnie chodzi o moment, w którym mechanizm szukania przełączy się z "indeksu" na "nazwę". Dzieje się tak gdy w używanym cenniku nie będzie nawet jednego nakładu spełniającego kryterium "indeks" a w tym wypadku pokazuje się inny naklad o zbliżonym nr. indeksu tj Beton ogniotrwały szamotowy 23602210 lub 23602230. Szukając Ciasta wapiennego o indeksie 23600000 program widzi podobieństwo indeksu (236) dlatego nie przłącza się sam na szukanie wg "nazwy" i musimy to zrobić ręcznie poprzez Ponów szukanie. Proszę sprawdzić, po użyciu tej opcji faktycznie pojawia się nakład Ciasto wapienne ale z całkowicie innym indeksem 1720301.
ciasto wapienne.png
ciasto wapienne.png (41.2 KiB) Przejrzano 28500 razy
Grzesiek Lusa
Polecam szkolenia z kosztorysowania w Akademii Athenasoft.
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: jasecki »

Widzę, że na razie mój post pozostaje bez odpowiedzi. Więc podsyłam kolejny przykład niezrozumiałego zachowania programu, związanego ze sposobem szukania cen.
Najpierw w opcjach szukania cen zaznaczamy: *Zawsze*, i *Szukaj we wszytkich typach indeksów*. Wprowadzamy pozycję. Na poniższym ekranie widać, jak program szuka ceny dla "łat iglastych". W oknie wyboru ceny widzymy "łaty iglaste" z dwóch indeksów /1 i/2 (pozycje podświetlone).
zawsz we wszystkich typach.JPG
zawsz we wszystkich typach.JPG (163.33 KiB) Przejrzano 28500 razy
Następnie w opcjach szukania cen zaznaczamy: *Zawsze*; ale odznaczamy okienko *Szukaj we wszystkich typach indeksów*. Wprowadzamy pozycję. Na poniższym ekranie widać, że okno szukania ceny wygląda niemal idealnie tak samo jak przy pierwszym przykładzie. Różnica polega jedynie na tym, że po numerzer ETO proponowanego elementu nie ma pokazanego typu indeksu /1 i /2.
zawsze - nie we wszystkich typach.JPG
zawsze - nie we wszystkich typach.JPG (148.03 KiB) Przejrzano 28500 razy
Rodzi sie więc pytanie: Jaka jest właściwie różnica pomiędzy szukaniem cen z zaznaczona opcją szukania cen *we wszystkich typach indeksów* od opcji przeciwnej?
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: jasecki »

Dziękuję za odpowiedź. Nie mogłem jej wcześniej zauważyć, bo byłem zajęty pisaniem nowego postu. Oczywiście odpowiedź dot. szukania ceny tegoż ciasta przyjmuje do wiadomości. Pozwoliłem sobie jednak na kolejne pytanie w tej kwestii.
Grzegorz Lusa
Administrator
Posty: 48
Rejestracja: 12 lip 2011, o 15:28

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: Grzegorz Lusa »

Witam ponownie!!!
Ten temat też musimy skierować do programistów bo wydaje się na pierwszy rzut oka że "coś tu nie działa". Faktycznie opcja ta powinna pokazać tylko ceny nakładów wyrażonych z indeksem KMB bo wg tej klasyfikacji indeksowany jest cały katalog KNR AT-09
Pozdrawiam
Grzesiek Lusa
Polecam szkolenia z kosztorysowania w Akademii Athenasoft.
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: jasecki »

Witam.
Następna uwaga: przy importowaniu katalogów własnych z Normy 3 program gubi polskie litery w nazwach katalogów pisanych duża literą.
Załączniki
polskie litery.JPG
polskie litery.JPG (183.19 KiB) Przejrzano 28458 razy
Grzegorz Lusa
Administrator
Posty: 48
Rejestracja: 12 lip 2011, o 15:28

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: Grzegorz Lusa »

Kolejna rzecz do poprawy :(
Grzesiek Lusa
Polecam szkolenia z kosztorysowania w Akademii Athenasoft.
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: jasecki »

Hmm...
Chyba przydałoby się zawijanie wierszy, bo nie widać treści kolumn 10 i 11 tej tablicy. Czcionka ustawiona jest na 10 a ekran 17' a mimo to sie nie mieści.
zawijanie wierszy.JPG
zawijanie wierszy.JPG (157.6 KiB) Przejrzano 28410 razy
Pozdr.
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: Kamil »

Zmiana czcionki niewiele wniesie. Rozumiem, że chodzi skracanie niektórych wyrazów jak zaznaczyłem poniżej
katalogi.JPG
katalogi.JPG (50.28 KiB) Przejrzano 28395 razy
Nie jest to spowodowane przez nas, tylko przez wydawcę tego katalogu. My zaczytując plik z opisami pozycji nic nie modyfikujemy.
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Błędy, uciążliwości?

Post autor: jasecki »

Kamil pisze:Rozumiem, że chodzi skracanie niektórych wyrazów jak zaznaczyłem poniżej
Nie. Chodzi raczej o to, że tekstu "ochrona narożników... " i "zamocowanie listwy..." nie widać na moim ekranie. Na Pańskim widać, bo może ma Pan inną rodzielczość lub inne proporcje ekranu - nie wiem, nie znam się. Sugeruje więc poprawkę do programu z opcją zawijania dlugich tekstów. Zdaje się, że w starszych Normach coś takiego było, ale nie mogę już sprawdzić.
ODPOWIEDZ