"Pomoc" w programie Norma

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

"Pomoc" w programie Norma

Post autor: jasecki »

Od lat korzystam z programu Norma. Więc nie uważam go za nic nie warty i proszę mi nie radzić zmienić program skoro coś mi sie nie podoba... A właśnie chciałem napisac co mi się nie podoba.

Nie podoba mi się zdecydowanie i chronicznie tzw. "pomoc" książkowa lub w programie, bo w wielu przypadkach niczego nie wyjaśnia ani nie tlumaczy. Zdarza się, że napisana jest mniej więcej tak: "jak chcesz to zrobic to zrób to". Przykład:
"Utwórz nowy cennik... służy do utworzenia nowego cennika". No przecież polecenie "Utwórz nowy cennik" służy do utworzenia nowego cennika a nie do zagotowania wody w czajniku!!! Co to za "pomoc"? W dalszej cześci "pomocy" znalazłem więcej takich śmiesznych "kfiatkóf".

Zamiast tego przydałoby się wyjaśnienie np. że korzystając z podanego w Pomocy sposobu importowania cennika z płyty CD NIE PODANO, że z takiego np. Sekocenbudu zostanie zaimportowany jedynie cennik z pierwszego podkatalogu z cenami. Jak wiadomo Sekocenbud publikuje ceny zarówno bez "kosztów zakupu" jak i z kosztami zakupu. Pierwsze znajdują się w katalogu np. 4kw2011 a drugi w katalogu 4kw2011a. I tylko te pierwsze zostaną zaimportowane jeśli skorzysta się z "pomocy" programu. Bo "pomoc" nie uczy nas, żeby najpierw wybrać katalog z którego chcemy zaimportować cennik.

I jeszcze jedno: Załóżmy taki scenariusz: Utworzylismy dwie bazy cenowe, nazwijmy je A i B. Do A wgraliśmy cennik RMS gdzie w cenach M mamy koszty zakupu. Do B analogicznie wgraliśmy ceny bez tych kosztów. Następnie utworzyliśmy kosztorys z cenami z bazy A, (bo robilismy kosztorys inwestorski). Informacja o nazwie pliku z cennikiem "podczepionym" do kosztorysu widzymy w prawym dolym rogu. Niestety jeśli importowaliśmy cenniki ściśle i tylko zgodnie z "pomocą" to po np. roku gdy otworzymy ten kosztorys ponownie to możemy nie wiedzieć, jaki cennik "podczepiliśmy" pod kosztorys, bo nazwy plików cenników zaimportowanych zgodnie z "pomoca" są takie same w obu bazach cenowych! Z reguły brzmią: ceSE04k11. Ja wiem, że informację, jaki cennik podczepiliśmydo kosztorysu można znaleźć w opcjach, ale skoro tego od razu nie widać z prawym dolnym rogu, to po choinkę taka informacja pojawia się w tym oknie? Należałoby pouczyc użytkownika, żeby sobie zmienił nazwę pliku z cennikiem w czasie importowania cenników z płyty. Na tym właśnie polega "pomoc".
Ciekaw jestem waszych opinii.
Gregor
Załoga ATH
Posty: 25
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:31

Re: "Pomoc" w programie Norma

Post autor: Gregor »

Dziękujemy za Pana opinię dotyczącą pomocy programu. Postaramy się w kolejnych wersjach uszczegółowić opisy importów. Cenników, które można zaimportować do programu jest dużo, a sposób postępowania przy imporcie z CD taki sam. Szczegółowe opisy są dostępne na naszej stronie internetowej – poniżej link do artykułu dotyczącego cennika RMS Sekocenbud
http://www.ath.pl/porada_170/(N_07)Impo ... ocja).html
ODPOWIEDZ