Wczytywanie wskaźników narzutów

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Wczytywanie wskaźników narzutów

Post autor: jasecki »

Przy próbie wczytania wskaźników narzutów (taki fajne udogodnienie w Normie) do kosztorysu, (który powstał po zaimportowaniu przedmiaru z pliku pdf. i po jego zmianie na plik kosztorysu kst.) otrzymujemy komunikat: "Nie ustawiono nowych stawek dla narzutów, których nie znaleziono w kosztorysie". No oczywiście, że nie znaleziono, bo przecież dopiero przerobiłem go z prd. na kst. Ale dlaczego muszę najpierw wczytać jakiekolwiek narzuty domyślne, żeby jakiekolwiek narzuty pojawiły się w kosztorysie, żeby potem skorzystać z możliwości wczytania narzutów, któreż to udogodnienie dał nam sam producent programu? :o
I dlaczegóż w ogóle nie można wczytać tego narzutu, którego w aktualnym kosztorysie nie ma? Przecież jeśli zaznaczę sobie taka małą kratkę, że ten narzut akurat mi się chce dodać do kosztorysu, to dlaczego program mi na to nie pozwala. Przecież jestem świadomy i trzeźwy i skoro chcę go dodać do kosztorysu, to znaczy że chcę. Jak bym nie chciał, to bym nie zaznaczał.
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Wczytywanie wskaźników narzutów

Post autor: Kamil »

W naszej ocenie, program bardzo dobrze, że wyświetla taki komunikat, ponieważ we wskaźnikach narzutów ma Pan same "stawki", które obowiązują na dany kwartał.
Nie ma tam definicji narzutów, czyli, od czego mają być liczone itp.
W związku z tym, jeśli nie chce Pan ponownie dodawać narzutów, to wystarczy jak Pan raz definiuje swoje narzuty, wybierze Pan, że są one domyślne i w sytuacji, kiedy będzie Pan ponownie wczytywał przedmiar i przekształcał na kosztorys, to przechodzimy na narzuty i wczytujemy domyślne. Następnie możemy zaczytać wskaźniki na dany kwartał.
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Wczytywanie wskaźników narzutów

Post autor: jasecki »

No cóż. Wypada się z tym zgodzić.
W takim jednak razie przydałoby się, aby funkcja "sprawdzania kosztorysu" sygnalizowała fakt braku zdefiniowanych narzutów. Ja wiem, że kosztorysant powinien o wszystkim pamiętać, ale...

I jeszcze jedno przy tej okazji w sprawie sprawdzania kosztorysu:
Jeśli wykonujemy kosztorys na podstawie przedmiaru zaimportowanego z pdf. to jeśli jakaś pozycja nie posiada podstawy katalogowej (bo jest np. kalkulacją własną) to wtedy wartość pozycji jest 0. Nie ma w niej nic. I wtedy "sprawdzanie kosztorysu" nie wygeneruje błędu, tak jak by wygenerował, gdyby ta pozycja była "uproszczona" i posiadała cenę jedn. = 0. Jeśli kosztorys jest bardzo duży, to występuje potencjalna możliwość przeoczenia takiej pozycji.
ODPOWIEDZ