Zerowe ceny, obmiary, obliczenia

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Zerowe ceny, obmiary, obliczenia

Post autor: FireFighter »

Czy jest możliwość, ewentualnie jest to propozycja wprowadzenia w nowej wersji Normy, tak aby program, coś co ma zerową wartość w programie (cena, nakład, wynik wyliczeń, itp) wyświetlał na czerwono. Jeżeli mamy odwołanie do nieistniejącej pozycji, jest to elegancko na czerwono wyświetlane. W przypadku dużych kosztorysów, z mnóstwem przeliczeń stali, m3 betonu - ogólnie ze skomplikowanym przedmiarem byłoby to duże ułatwienie dla kosztorysanta podczas weryfikacji kosztorysu: wynik danego wiersza jest na czerwono, czyli jest z błędem lub daje zerowy wynik.
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Zerowe ceny, obmiary, obliczenia

Post autor: Kamil »

Witam
Dziękujemy za propozycję.
Obecnie tego typu funkcjonalność posiada Norma Expert.
Najprawdopodobniej, w tym tygodniu, będziemy mieli spotkanie projektowe, to zostanie to omówione.
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Re: Zerowe ceny, obmiary, obliczenia

Post autor: FireFighter »

Walcząc teraz z dość skomplikowanym kosztorysem, z setkami koncepcji inwestora, rewidowanych przez Wykonawcę, usprawnianych przez Projektanta, zauważyłem, że przydała by się jeszcze jedna funkcjonalność w Normie. Mianowicie "Krotność działu". Chodzi o to, że mam w tym projekcie (w chwili obecnej :) ) siedem łazienek, zbliżonych do siebie pod względem instalacji. Zamiast wstawiać mnożniki, kombinować - można by stworzyć obmiar na 1 łazienkę, potem dziale wybrać "Krotność" x7 i gotowe, składowo mam przedmiar dot. 1 łazienki, zapis o krotności działu i obmiary wraz z wyliczeniami przemnożone przez krotność. I potem kiedy Inwestor, wpadnie na pomysł "ooo tu się jeszcze da pokój z łazienką zrobić" to ja sobie krotność zwiększam na 8, a nie muszę przedzierać się przedmiar i pracowicie wiersz po wierszu zmieniać obmiar. Można to teraz zrealizować wstawiając współczynnik do RMS, ale taka osobna funkcjonalność mogła by się czasem przydawać.

PS: Co do Normy Expert zainstalowałem z ciekawości demo, "pobawiłem się" i w porównaniu z Normą PRO to co mnie jeszcze nie przekonuje to dość wolne działanie (może być spowodowane moim komputerem), konieczność przestawienia się na nowy interface (dość szybkie do zrobienia), a podoba mi się rozwiązanie ustawień wydruku.
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Zerowe ceny, obmiary, obliczenia

Post autor: jasecki »

FireFighter pisze: przydała by się jeszcze jedna funkcjonalność w Normie. Mianowicie "Krotność działu".
Pomysł mi się bardzo podoba. Nie raz by mi się przydała taka funkcja.
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Zerowe ceny, obmiary, obliczenia

Post autor: jasecki »

Pewien substytut tego, co proponuje FF jest w programie. W karcie Dział w zakładce Współczynniki norm można sobie ustawić Współczynniki: np. R*2, M*2 S*2. Można też dopisać uzasadnienie, np. że są 2 łazienki. Nie jest to dokładnie to samo, o czym pisze FF, ale jakoś można sobie ułatwić pracę.
ODPOWIEDZ