Ceny jednostkowe pozycji uproszczonych

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Ceny jednostkowe pozycji uproszczonych

Post autor: jasecki »

Program Norma pozwala na wstawianie pozycji uproszczonych. Jeśli więc znamy cenę jednostkową danej czynności, to w oknie Pozycja w zakładce Cen.jedn. możemy wstawić taką cenę.
Można też wyliczyć cenę jednostkową, jeśli znamy koszty jednostkowe bezpośrednie (sekcja Koszty jednostkowe bezpośrednie).
Sęk w tym, że rzadko kiedy znamy koszty jedn. bezpośrednie. Jeśli już, to z reguły znamy te koszty całkowite: np. wiemy, że podwykonawca czegoś-tam produkuje to-coś za 600 zł/m, a montuje za 150 zł/m. I właśnie taką wycenę chciałbym "widzieć" w kosztorysie. Bo oczywiście mogę wstawić po prostu cenę jedn. 750 zł. w polu "Cena jedn. z narzutami. Ale wtedy nie będzie wiadomo, ile w tym jest kosztów R, a ile M. Czy nie można by zatem w programie dodać taką właśnie możliwość wstawiania już pełnego kosztu jedn. jakiejś czynności? Obecnie żeby "wyjść" na ową kwotę 150 zł, czyli Robocizny trzeba wyliczyć "ręcznie" R potrącając narzuty naszego kosztorysu i dopiero wstawić tę kwotę w pole Koszty jednostkowe bezpośrednie.
radmin
Administrator
Posty: 8
Rejestracja: 7 kwie 2011, o 09:56

Re: Ceny jednostkowe pozycji uproszczonych

Post autor: radmin »

Witam, jaki dokładnie efekt chciałby Pan uzyskać? Tj. mieć możliwość wpisania ceny dla R i M w taki sposób aby nie naliczać od nich narzutów (powiedzmy opcjonalnie pole miało by tytuł koszty jednostkowe zamiast koszty jednostkowe bezpośrednie)? czy coś innego? kiedy taka funkcja może mieć zastosowanie praktyczne?
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Ceny jednostkowe pozycji uproszczonych

Post autor: jasecki »

radmin pisze:Witam, jaki dokładnie efekt chciałby Pan uzyskać? Tj. mieć możliwość wpisania ceny dla R i M w taki sposób aby nie naliczać od nich narzutów (powiedzmy opcjonalnie pole miało by tytuł koszty jednostkowe zamiast koszty jednostkowe bezpośrednie)?
Mniej więcej. Zamiast (albo oprócz) pól "koszty jednostkowe bezpośrednie" byłoby pole "koszty jednostkowe z narzutami". Też rozbite na R, M i S. Bo powtarzam: "to coś" montuje się za 150 zł "brutto". A M "tego czegoś" kosztuje 600 zł. Razem 750. Nie wiem, ile w tym jest R bezpośredniej. Wiem po ile na rynku "chodzi" dana robota.
I dalej: po wpisaniu R z narzutami program może mógłby sam przeliczyć to na wartości bezpośrednie: mniej więcej tak jak to się dzieje kiedy korzystamy z opcji "dopasuj robociznę". Przecież w gruncie rzeczy właśnie po podaniu żądanej wysokości kosztorysu program "ustala" stawkę R bezpośrednią uwzględniając narzuty. Od wartości z narzutami dochodzi do wartości bezpośrednich.

czy coś innego? kiedy taka funkcja może mieć zastosowanie praktyczne?
Chętnie wyjaśnię. Otóż jeśli teraz wstawię "cenę jednostkową z narzutami", to wartość tej czynności zostanie uwidoczniona np. w "zestawieniu elementów scalonych" lub w "podsumowaniach" w kolumnie "uproszczone", bez rozbicia na R i M. A ja bym chciał, żeby wartość R z tej czynności "dopisała się" do reszty robocizny, a jeśli to jest z pewnych względów niemożliwe, to żeby była uwidoczniona gdzie indziej jako R. Podobnie z M. Obecnie w zestawieniu M będą tylko M wynikające z kalkulacji nakładów M a nie z pozycji uproszczonych. A przecież koszt M tego czegoś to też M. Dzięki temu wiem, ile mnie będą kosztować M. Obecnie ani zestawienie M, ani zestawienie elementów scalonych nie mówi całej prawdy o koszcie R, M.
Dam przykład: "Opłata składowiskowa" za przyjęcie papy na wysypisku nie będzie zawierała ani R, ani M, wiec w podsumowaniu czy zestawieniu Elementów Scalonych może sobie być uwidoczniona w kolumnie "uproszczone". Ale już "balustrady ze stali nierdzewnej" ma i R i M. I uwidocznienie tych kosztów w kolumnie "uproszczone" jako całej kwoty nic nie mówi o tym ile w tym jest R a ile M. A właśnie to chciałbym wiedzieć. A właściwie znać prawdziwą wartość całej R i M.
Oczywiście przewiduję dość sporą trudność w pogodzeniu kosztów R i M z kalkulacji szczegółowej z kosztami R, M wynikającymi z kalkulacji uproszczonej. No, ale mogę sobie pozwolić na beztroskę, bo przecież nie jestem informatykiem....
ODPOWIEDZ