Cenniki dostawców

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Cenniki dostawców

Post autor: FireFighter »

Tworząc kosztorys bazuję na cennikach dostawców, tzn. wpisuję sobie dostawcę (wiem z której np. hurtowni lub cennika wziąłem cenę), wpisuję sobie rabat maksymalny jaki uzyska wykonawca i rabat połówkowy (1/2 rabatu) czyli rabat jaki wykonawca daje na dany materiał do kosztorysu (ta 1/2 która zostaje zostawia sobie do zysków i np. na transport w przypadku liczenia bez KZ). Tak mam ustalone z wykonawcą któremu robię kosztorys. I teraz przydały by się dwa usprawnienia w Normie których nie ma (lub nie znalazłem) a na pewno usprawniły by pracę.

1) Wpisywanie dostawcy, ceny dostawcy, rabatu maksymalnego i rabatu w tabeli z zestawieniem materiałów. Edycja tak jak cena jednostkowa, klikam w tabeli i mogę wpisać, a aktualnie klikam, wchodzę w edycje danych RMS, zakładka Dostawca i wprowadzam klikając pracowicie poszczególne pola. Było by na pewno szybciej i wygodniej edytować to jak cenę jednostkową z poziomu tabeli zestawienia materiałów.

2) Jak mam zrobiony kosztorys na rabatach połówkowych, to często wykonawca chce wiedzieć ile go będzie kosztował materiał w zakupie, czyli muszę kosztorys przeliczyć z maksymalnymi stawkami rabatów. I teraz muszę to robić ręcznie, pozycja po pozycji. Przydała by się w "Ustaw rabaty" opcja np. "Ustaw rabaty maksymalne", tak żeby Norma sama zmieniła rabat zastosowany na rabat maksymalny (który ma podany przy wprowadzaniu materiału).
Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Re: Cenniki dostawców

Post autor: FireFighter »

Dosłownie wczoraj dotarła do mnie przesyłka BzG 4/2013. Oczywiście zaraz na gorąco Norma została zaktualizowana do niej. Z radością stwierdzam, że zmiana została wprowadzona. Nie znalazłem jej opisu w pliku opisującym zmiany (albo przeoczyłem), ale klikając po kosztorysie i oglądając nową wersję zauważyłem, że "rabat zastosowany" można już wpisywać w tabeli materiałów wiersz po wierszu. Doszło też usprawnienie (chyba że było, a ja nie odkryłem): jeżeli kliknę sobie w komórkę "rabat maksymalny", otworzy mi się okno "Edycja danych RMS" to od razu podświetla mi pole z rabatem (to już było, którą komórkę w zestawieniu się kliknęło to otwierało się okno i wybierało to pole jako aktywne), ale teraz naciskając [ENTER] mogę to okno zamknąć, a jeżeli kursorem zejdę wiersz niżej (klawiszami strzałek) i nacisnę [ENTER] to do razu wchodzę w edycję, podświetlone mam pole z rabatem wpisuje go i [ENTER] zamykam okno. Pole dostawca, jest teraz w formie rozwijalnej listy z dostawcami, z możliwością wpisania. Dla mnie to bardzo wygodne i funkcjonalne jest teraz, z małym "ale" - muszę się teraz odzwyczaić starego nawyku edycji danych RMS w okienku i przestawić na edycję w tabeli materiałów :)

Druga wygodna rzecz. W menu "Ceny/Ustaw rabaty" doszła możliwość "Zastosować rabaty maksymalne". Wybieramy tę opcję, klikamy [OK] i kosztorys przelicza nam się biorąc pod uwagę maksymalny upust jaki jest na dany towar. Dosłownie kilka kliknięć (przy ustawianiu sobie podczas robienia kosztorysu rabatu maksymalnego i zastosowanego) i znamy cenę oferty (rabaty połówkowe) i faktyczny koszt materiałów (rabaty maksymalne). Wykonawca zna wtedy oprócz KP i Zysku kalkulacyjnego zapas finansowy w formie pozostającej mu w kieszeni połowy rabatu (czy innej wartości, zależy od tego co wykonawca chce, oddać pełen rabat, oddać połówkę, czy dwie trzecie).

Teraz trzeba w skromnym budżecie kosztorysanta zaplanować z początkiem roku zakup kolejnego abonamentu BzG :roll: i wynajdować sobie co by tu jeszcze można usprawnić w Normie i tylko czekać, aż się to pojawi w kolejnej aktualizacji.
mateusz_inst
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 10 gru 2015, o 07:42

Re: Cenniki dostawców

Post autor: mateusz_inst »

Odnośnie cenników, ja mam inne pytanie. Czy jak wybieram cenniki Menu -> Ceny -> Wybór cennika istnieje możliwość dodania wielu na raz. Mam ich sporą liczbę i dla potrzeb kosztorysowania bardzo często muszę załączać ich dużą liczbę za każdym razem po koli wybierając. Jeżeli nie da się wielu na raz, to czy da się załączyć wszystkie cenniki z bazy do jednego kosztorysu? Wiem, powiecie wrzuć sobie wszystkie ceny do jednego pliku cennika z rozszerzeniem *.csv, ale dla mnie wygodniej jest mieć wiele plików.
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Cenniki dostawców

Post autor: Kamil »

Jak najbardziej można podpiąć kilka cenników do kosztorysu. Niestety nie można tego zrobić jednym kliknięciem, ale po wstawieniu pierwszego cennika, klikamy na ikonę + [1], następnie na przycisk "Wybór cennika" [2] i wskazujemy kolejny do podpięcia.
wybór cennika kosztorysu.JPG
wybór cennika kosztorysu.JPG (37.33 KiB) Przejrzano 24261 razy
Teraz widać, że są dwa cenniki i tak można dodawać kolejne
wybór cennika kosztorysu 2.JPG
wybór cennika kosztorysu 2.JPG (35.91 KiB) Przejrzano 24261 razy
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
mateusz_inst
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 10 gru 2015, o 07:42

Re: Cenniki dostawców

Post autor: mateusz_inst »

To ja Panie Kamilu wiem, myślałem, że może jest jakiś sposób, żeby to zrobić za jednym kliknięciem. W moim przypadku to jest tak, że muszę czasami dodawać, aż 15-20 różnych cenników z jednej bazy. Fajnie by było gdyby można było dodawać całą bazę cenników za jednym kliknięciem. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Cenniki dostawców

Post autor: Kamil »

W przypadku takiej ilości cenników jest troszkę klikania. Omówimy temat na spotkaniu projektowym i możliwe, że uda się to wprowadzić do programu.
Obecnie, tylko Norma Expert posiada tego typu funkcjonalność, że można podpinać całe bazy cenowe do wyceny.
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
ODPOWIEDZ