Problem z Materiałami Inwestora

Moderatorzy: PatrykATH, Gregor

Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Problem z Materiałami Inwestora

Post autor: FireFighter »

Mam problem z kosztorysem uwzględniającym Materiały Inwestora, albo coś źle robię :).

Wygląda to tak: klient który często zamawia u mnie kosztorysy ma co do nich wymagania: robocizna brutta (z KP i Z) wysokości np. 22,00 zł, "grube" materiały (beton, izolacje, pustaki, belki, więźba, pokrycie) jest materiałem inwestora, natomiast "drobne" materiały (drewno szalunkowe, gwoździe, itp) są materiałami wykonawcy. Tworzę kosztorys, robię przedmiary z projektu potem przychodzi czas na dobór cen. Nie zeruję całkiem materiałów (M=0), bo część jest liczona jako koszt wykonawcy. Dla tych materiałów normalnie dobieram cenę. Pozostałem zaznaczam jako "Całość Inwestora" w "Edycji danych RMS". I teraz tak, jeżeli dobiorę sobie cenę np. za pokrycie dachowe to robi się tak, że mimo, że jest zaznaczone jako Materiał Inwestora wartość pozycji rośnie o wartość materiału (w Tabeli Elementów Scalonych kwota za cały dział jest poprawna, a w pozycji większa materiały inwestora. A chodzi mi, żeby cena pozycji to była faktyczna cena do poniesienia przez wykonawcę (robocizna, sprzęt i materiały których koszt on poniesie), a od wartości materiałów inwestora były materiały pomocnicze, bo to też dodatkowy koszt jaki poniesie wykonawca. Wybór rozliczania materiałów inwestora (nie odliczane, odliczane od kosztów bezpośrednich, odliczane w podsumowanie) na nic nie wpływa znacząco. Oczywiście jak zrobię zerowe ceny materiałów inwestora to wszystko jest w porządku, poza tym że materiały pomocnicze są zaniżone (liczona są od %M), w skali całego kosztorysu materiały pomocnicze sięgają nawet kilku tyś. zł, których nie mam jak uwzględnić. I co ciekawe jeżeli ten samo kosztorys przeliczę normalnie, czyli robocizna netto, dodam KP, KZ, to normalnie odlicza materiały inwestora tak jak należy: wpisuję kwotę, klikam że jest to MI, liczy materiały pomocnicze od kwoty materiałów, a wartość pozycji jest poprawna (robocizna, sprzęt, materiały pomocnicze i materiały wykonawcy), materiały inwestora odliczone.

Reasumując, albo wartość poz. mam zawyżoną o Mi (z kosztorysu ofertowego nie wyczyta się wtedy rzeczywistych kosztów wykonawcy), albo nie ma w miarę poprawnej wartości materiałów pomocniczych (a robią się z tego nawet wysokie kwoty). Niby to taki problem, nie problem, ale mnie wkurza, bo jak zrobię normalnie z KP, KZ i Z kosztorys to liczy wszystko elegancko, a klient kręci nosem, bo nie chce mu się sumować ręcznie kolumn w TES, jak zrobię tak jak chce, że ma trzy kolumny tylko (R, M, S) to znowu muszę mieć zerowe ceny Mi - wtedy zaniża kosztorys o materiały pomocnicze, jak wpisze cenę Mi to nie zaniża pomocniczych, ale znowu podaje wartość pozycji zawyżoną o Mi. Odkryłem, że można sobie z tym poradzić tak trochę na około, ale się da. Wstawiam do kosztorysu KP, KZ i Z. Jak dam zero wartości to dalej to samo jest. Ale jak ustawię np. Z na 0,01% to już liczy normalnie (kwota jaka się generuje to grosiki), ale muszę przy wydruku potem ukrywać ta kolumnę. Posądzam, że jest to kwestia ustawień liczenia narzutów, ale nie mogę tego odkryć.

Nie wiem czy zagmatwanie tego nie opisałem, ale chyba da się zrozumieć o co mi chodzi.

Pytanie drugie: czy jest możliwość ustawienia odgórnie dla całego kosztorysu liczenia Materiałów Pomocniczych np. jako %R a nie %M? Czy trzeba w każdej pozycji ustawiać ręcznie.
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Problem z Materiałami Inwestora

Post autor: Kamil »

Witam
Jeśli chodzi o pierwszy problem, to będę musiał zobaczyć jak wyglądają u Pana opcje liczenia narzutów (Opcje - Kosztorysu - Liczenie narzutów)
Proszę o zrzut z ekranu.
Ostatecznie, będę potrzebował kosztorys, wystarczą tylko dwie pozycje w kosztorysie, zapisany do formatu kst, z zaznaczeniem miejsc, w których jest źle.
Jeśli będzie Pan chciał podesłać taki plik, to proszę o maila na adres serwis@ath.pl powołując się na forum.

Co do drugiego pytania, to niestety takiej globalnej opcji nie ma, chyba, że chodzi Panu o coś takiego jak poniżej, ale w nawiasie od M będzie cały czas.
Materiały pomocnicze.JPG
Materiały pomocnicze.JPG (19.92 KiB) Przejrzano 22013 razy
Aby w nawiasie było zamiast od M, to od R, to trzeba zmieniać każdą pozycję oddzielnie.
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Re: Problem z Materiałami Inwestora

Post autor: FireFighter »

Opcje narzutów są ustawione jak w załączniku.

Co do drugiego pytania, dziękuję za wyjaśnienie - czyli trzeba ręcznie przedrzeć się przez kosztorys i zmieniać w każdej pozycji.
Załączniki
Opcje narzutów
Opcje narzutów
narzuty.jpg (72.24 KiB) Przejrzano 22006 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Problem z Materiałami Inwestora

Post autor: Kamil »

Jeśli tworzy Pan kosztorys ofertowy, to opcje ma Pan ustawione prawidłowo.
Będę potrzebował kosztorys, nawet z kilkoma tylko pozycjami, z informacją na maila, gdzie się dokładnie nie zgadza, bo w ten sposób bardzo trudno jest stwierdzić, co powoduje rozbieżności, bo w programie jest sporo opcji, które mają na to wypływ.
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Problem z Materiałami Inwestora

Post autor: jasecki »

Witam.
Czy ma Pan zaznaczone okienko "Pokazane materiały inwestora" w Opcje/Kosztorysu/Widok pozycji? Bo jeśli nie, to program właśnie tak się zachowuje, jak Pan opisał. Nie "zaniża" wartości pozycji o MI (bo nie pokazuje nic) ale poprawie oblicza jednak wartość kosztorysową.

Oto przykład:
MI.JPG
MI.JPG (164.98 KiB) Przejrzano 21978 razy
W drugiej pozycji Cegła klinkierowa jest MI, ale ponieważ wyczyściłem ww. okienko w Widoku pozycji, to w pozycji nie widać, aby MI były odliczone- stąd obie pozycje niczym się nie różnią. Obie mają wartość 2.325 zł.. Natomiast całkowita wartość kosztorysu (widoczna w prawym dolnym rogu) jest policzona poprawnie. Wynosi 3.354 zł.(i to z VAT-em) a nie 2*2.325 (+VAT) czyli jakieś 5 tyś.
Proszę o info, czy o to chodziło.

Pozdr.
jasecki
Awatar użytkownika
Kamil
Załoga ATH
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2011, o 10:42
Kontakt:

Re: Problem z Materiałami Inwestora

Post autor: Kamil »

W tym przypadku chyba nie pomoże, co Pan napisał, ponieważ użytkownik posiada wersję programu 4.32 i po sprawdzeniu w tej konkretnej wersji jest problem opisany przez użytkownika.
Polecam program do kosztorysowania Norma PRO.
ODPOWIEDZ