Instalacje sanitarne

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Instalacje sanitarne

Post autor: jasecki »

Mam pytanie do Panów kosztorysantów od instalacji sanitarnych.

Czy jest możliwe takie skosztorysowanie roboty, polegającej na wymianie odcinka rury np. PCW fi 50 mm (kanalizacyjnej) wg KNR 4-02 0210-02, aby obmiar dodatkowy (rura) był zerem? Chodzi mi o to czy można wymienić "odcinek rury" bez użycia centymetra rury? Patrzę bowiem w cudzy kosztorys i mam pozycję jw. z obmiarem = 1 msc., natomiast obmiar dodatkowy = 0 m.
Awatar użytkownika
Bromar
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 24 sie 2011, o 13:08
Kontakt:

Re: Instalacje sanitarne

Post autor: Bromar »

To zależy "co autor miał na myśli".
Praktycznie nie można wymienić rury bez choćby kawałka materiału, ale zdarza się kosztorysantom nie takie rzeczy tworzyć :)
http://www.Bromar.pl - biuro kosztorysowe branży sanitarnej
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Instalacje sanitarne

Post autor: jasecki »

Bromar pisze:To zależy "co autor miał na myśli".
Praktycznie nie można wymienić rury bez choćby kawałka materiału, ale zdarza się kosztorysantom nie takie rzeczy tworzyć :)
Dziękuje za odpowiedź. Dobrze jest wysłuchać opinii fachowca (przeglądałem Pańska stronę). Szkoda tylko, że ten kosztorysant, o którym wspomniałem - z tego co wiem - też jest instalatorem i to z firmy dość znanej w okolicy, a której nazwy nie wspomnę, żeby im nie robić siary. A prawdziwa jazda jest wtedy, gdy ten kolega bierze się za roboty budowlane.... Aż łzy mi lecą: najpierw ze śmiechu, potem z rozpaczy...
Awatar użytkownika
Bromar
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 24 sie 2011, o 13:08
Kontakt:

Re: Instalacje sanitarne

Post autor: Bromar »

Bo to często wygląda tak, że papier wszystko zniesie. Nie podejrzewałbym też, że ktoś to zrobił umyślnie, bo i najlepsi popełniają podobne błędy. Inna sprawa, że aktualnie w Polsce kosztorysantem może się nazwać każdy i ma do tego pełne prawo, ale nie zawsze umiejętności korzystania z tablic KNR-ów.
http://www.Bromar.pl - biuro kosztorysowe branży sanitarnej
delta-tech
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 23 mar 2013, o 21:36

Re: Instalacje sanitarne

Post autor: delta-tech »

Witam.
Odniosę się do pytania zawartego na początku.
Owszem można wg. kosztorysu dokonać np: wymiany odcinka rury bez użycia metra rury.
W dwóch przypadkach:
1) dokonujemy wyceny samej robocizny na dane prace.
2) wyceniamy prace przy założeniu materiał inwestora = 100%.

No oczywiście pomijam pomyłkę kosztorysanta choć takie tez się zdarzają :)
ODPOWIEDZ