Średni czas wykonania kosztorysu ofertowego

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
z4x
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 mar 2012, o 19:15

Średni czas wykonania kosztorysu ofertowego

Post autor: z4x »

Witam, interesuje mnie ile średnio zajmuje wam wykonanie kosztorysu ofertowego. Zdaje sobie sprawę z tego, że to kwestia indywidualna, zależna to od długości kosztorysu, branży materiałów i ciężko jest to określić, ale chodzi mi głównie o rząd wielkości, ewentualnie zakres czasu od do.

Bez korzystania z gotowych cenników typu intercenbud. Z przepisaniem przedmiaru itp. włącznie.

Chodzi mi głównie o termin w jakim kosztorys zostaje "oficjalnie" ukończony, a nie w jakim bylibyście w stanie go ukończyć. ;)
kosztorysant2
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 kwie 2012, o 22:53

Re: Średni czas wykonania kosztorysu ofertowego

Post autor: kosztorysant2 »

Kolego, odpowiedziałeś sobie w pierwszym akapicie. Wszystko zależy od specyfikacji robót. "Alkowa wycen kosztorysowych" jest bardzo intymna. Możesz najpierw ustalić cenę końcową, a potem manipulować wskaźnikami, tak, żeby wyszło na Twoje. Możesz skorzystać z ogónodostępnych cenników i szybko skosztorysować roboty. Jeśli dobrze orientujesz sie w KNR i potrafisz tworzyć analogie your up. Później do tego co wyceniłeś zastosuj swoje rabaty i "możliwości" i wyjdzie Ci kosztorys ofertowy.
Andrrew
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2011, o 07:49
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Średni czas wykonania kosztorysu ofertowego

Post autor: Andrrew »

Takie pytanie łatwo zadać, ale trudno na nie odpowiedzieć inaczej niż "to kwestia indywidualna". Jako że to dość ciekawy problem postaram się jednak odpowiedzieć w sposób możliwie satysfakcjonujący.

Po pierwsze, wykonanie kosztorysu, zwłaszcza ofertowego, to kwestia wybitnie indywidualna. W przeciwieństwie do kosztorysu inwestorskiego kosztorysy ofertowe nie podlegają uregulowaniom formalnym ich wykonania przez żadne przepisy prawne. Bardzo dużo więc zależy od tego jakie wymagania przy wykonywaniu tychże kosztorysów postawi inwestor. Jeśli wymagania będą rozsądne (lub zerowe - czasem inwestor w ogóle nie żąda okazania kosztorysów ofertowych), to wtedy oczywiście łatwiej i szybciej wykonać wycenę według własnych metod. Na drugim miejscu jeśli chodzi o istotność cech warunkujących szybkość wykonania kosztorysu ofertowego postawiłbym to jaki (czy w ogóle) przedmiar robót załączył inwestor, jaka jest jakość projektu budowlanego oraz jakość ewentualnych wyjaśnień inwestora do SIWZ (w przypadku przetargów publicznych). Jest jeszcze całe mnóstwo innych spraw wpływających na szybkość wyceny, ale te w tej chwili ww. wydają mi się najistotniejsze, nie licząc oczywiście czynnika ludzkiego :-) Dodam, że wykonywałem już setki kosztorysów ofertowych.

Przechodząc do meritum wydaje mi się, że najbardziej sensownym przelicznikiem "średniego czasu wykonania kosztorysu" będzie określenie czasu wymaganego dla wykonania jednej pozycji kosztorysowej w rozumieniu Rozporządzenia, czyli reprezentującej poszczególne roboty podstawowe, a więc z wyłączeniem pozycji scalonych (zagregowanych).
Mocno uogólniając, w przypadku "przeciętnych" kosztorysów ofertowych czas wykonania jednej pozycji kosztorysowej wraz z nakładami na konieczną analizę projektu, przepisywaniem przedmiarów, ich weryfikacją pod kątem najbardziej cenotwórczych elementów i pozycji, zdobywanie informacji cenowych (zapytania ofertowe, telefony, strony www) określiłbym na 5 do 15 minut, z zastrzeżeniem, że nie robiłaby tego osoba początkująca.

Co na to inni koledzy i może koleżanki kosztorysanci? Drugą opcją liczenia ewentualnego uśrednionego czasu wykonania kosztorysu ofertowego wydaje mi się możliwość jego ustosunkowania do wartości inwestycji.
klar
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 23 lis 2011, o 15:14

Re: Średni czas wykonania kosztorysu ofertowego

Post autor: klar »

Witam.
Tak jak napisał przedmówca. Zależy to od specyfiki robót. Od doświadczenia kosztorysanta, jego obycia z daną technologia sporządzanej oferty. Dajmy na to: Sporządzam kosztorys na docieplenie w technologii lekkiej mokrej dla mojego klienta - firmy X. Znam jego możliwości i "ulubioną" technologię (producenta), czyli zadanie jest proste. Pozostają roboty pozostałe. Co innego, gdy sporządzam ofertę dla robót o "wymyślnej" technologii, gdzie projektant "zaszalał". Nie znam wszystkich np. robót podłogowych, czy też systemów fasad aluminiowych, czy izolacji p.wod, p.wilg, czy instalacji. Wtedy internet. Czytam, zapoznaję się, po to abym mógł dopiero zadzwonić do producenta i wiedział o co mam zapytać. Potem ewentualnie drugi telefon do konkurencji. Czekam na wycenę: od 5 min - do 2-3 tygodni. Mam poziom cenowy. I tyle trwa czasami jedna pozycja. Często poświęcam jeden dzień na same zapytania, emalie, konwersje plików z Autocada na pdf, telefony, czytanie technologii. Jeżeli, więc robota jest prosta trwa to 8 godz za/np 100 poz. Ale też i może być 10-20 dni. Później optymalizacja....
Awatar użytkownika
Bromar
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 24 sie 2011, o 13:08
Kontakt:

Re: Średni czas wykonania kosztorysu ofertowego

Post autor: Bromar »

Właściwie zgadzam się z tym co napisano wcześniej, a od siebie dodam, że na wykonawcy kosztorysu ofertowego spoczywa większa odpowiedzialność. Generalnie po to się liczy ofertę aby przetarg (czy inną formę ofertowania) wygrać i jednocześnie tak policzyć, aby firma na tym zarobiła. Ciężko jest to pogodzić. Do tego wskazane jest aby zweryfikować przedmiar (jeśli jest narzucony przez zamawiającego), być czujnym jak ważka w kwestii ewentualnej "ułańskiej fantazji" kosztorysanta inwestorskiego. Ilość pozycji nie zawsze ma znaczenie, bo może być kosztorys na 5 pozycji i 5 mln złotych, i równie dobrze kosztorys na 250 pozycji i 50 tys złotych. Dlatego nie można generalizować.
http://www.Bromar.pl - biuro kosztorysowe branży sanitarnej
julita1
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 23 sie 2013, o 20:40

Re: Średni czas wykonania kosztorysu ofertowego

Post autor: julita1 »

zgadzam się z przedmówcami. wykonanie tego rodzaju kosztorysu jest bardzo indywidualne i czas jego wykonania może być różny w zależności od wielu czynników.
meble na wymiar białystok
orzech25
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2013, o 09:44

Re: Średni czas wykonania kosztorysu ofertowego

Post autor: orzech25 »

julita1 pisze:zgadzam się z przedmówcami. wykonanie tego rodzaju kosztorysu jest bardzo indywidualne i czas jego wykonania może być różny w zależności od wielu czynników.
Witam. Mogła by Pani wymienić owe czynniki?
doradztwo biznesowe małopolska
Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Re: Średni czas wykonania kosztorysu ofertowego

Post autor: FireFighter »

Wg mnie średni czas wykonania kosztorysu ofertowego to głównie zależy od tego czego on ma dotyczyć i dostępnych danych do kosztorysu i samego zakresu, bo może to być 20 pozycji wymagających dwóch dni pracowitego czytania projektu, albo 200 prostych pozycji z przedmiaru, gdzie tylko trzeba podstawić ceny.

Jeżeli do przetargu to jest przedmiar udostępniony przez Inwestora, jak nie skanowany a w PDFie i z normalnego programu kosztorysującego to parę kliknięć i mamy pozycje wprowadzone w Normie, zamiast ręcznego klepania które zabiera bardzo dużo czasu i jest najżmudniejszym elementem. Drugi element to to co jest naszym polem działania czyli sam przedmiar, bo są czasem robione porządnie, z opisami do pozycji, gdzie w zasadzie nie trzeba grzebać po dokumentacji żeby to przeliczyć, a są i takie gdzie się skacze z przedmiaru do SWIZ, dokumentacji, rysunków, itp. i cały czas zbiera do kupy informacje rozrzucone po dokumentach, znajdując przy okazji mnóstwo rozbieżności np. w ilości pomp w kotłowni :D wg. zestawienia 3, wg. przedmiaru 2 a wg. schematu 4 :D. A wiadomo jak coś nie uwzględnimy w ofercie to pierwsze co to wykonawca nas targa za uszy, bo przedmiar jest pomocniczo do przetargu, a do dokumentacji można było zadawać pytanie, które znowu zabierają czas aż zostaną wyjaśnione. A znając życie (wykonuję też dużo kosztorysów inwestorskich) to kosztorys rośnie razem z projektem, tyle że projektant wprowadza czasem poprawki nie podsyłając finalnej wersji do kosztorysanta i suma sumarum kosztorys zaczyna się delikatnie rozjeżdżać z projektem.

Do tego dochodzi druga sprawa czyli elementy nietypowe/na zamówienie. Mnie osobiście do szewskiej pasji doprowadza jak dzwonię do takiej i takiej firmy i proszę o podanie szybko przez telefon ceny katalogowej tak, żeby wrzucić wstępnie w kosztorys z np. 20% rabatem, co już daje jakiś obraz ceny, a "miły" Pan/Pani, żeby wysłać zapytanie mailem bo oni tak nie mogą, a skąd firma, a proszę się u nas zarejestrować... Wiem, że będę czekał tydzień na ofertę i dawno minie termin składania :/ Ostatnio tak właśnie zjeżyły mnie dwie duże firmy (monopoliści w swojej dziedzinie - "Księstwo H" i "Królestwo L" oferty przyszły tydzień po terminie składania) i potem jeszcze dzwonią, czy oferent wygrał przetarg i czy "wcisną" swoje produkty - niestety niespodzianka, dobrane zostały zamienniki, których ceny były znane od razu i takie zamiennik zostaną zainstalowane, a Państwo muszą się zarejestrować u Nas :D.

Przyśpieszyć czas wykonania oferty na pewno może baza cennikowa. I nie mówię tutaj tylko o Sekocenbudzie czy Intercenbudzie, ale pracowicie gromadzona na komputerze baza cenników w PDF producentów czy hurtowni, jak również baza cenników online (np. Bims) dająca szybki dostęp do elementów np. instalacji. Szybki dobór ceny i rabatu naprawdę przyśpiesza czas wykonania oferty.

Podobne kosztorysy wykonane wcześniej też dużo przyśpieszą, bo np. kotłownia gazowa o zbliżonej mocy będzie się różnić liczbą obiegów i mocą kotła, a sporo świeżo wycenionych zaworów można wrzucić metodą Kopiuj/Wklej.

Jest jeszcze jedna opcja "szybka". Jeden z moich wykonawców robi tylko stany surowe budynków, ceny zakupu ma ustalone. Pozostaje szybkie przedmiarowanie z projektu wrzucenie w szablon i w ciągu kilku godzin kosztorys gotowy (ale potem 1-2 dni leży wydrukowany i nabiera mocy:) ), żeby się wykonawca nie nauczył, że dzwoni w niedzielę po południu, że na poniedziałek domek do wyceny :)

Pozostają jeszcze predyspozycje osobiste. Jedna osoba przesiedzi pięć godzin przed monitorem i ma dość cyferek i planów. A druga potrafi od 8 rano do 20 wieczorem pracowicie "klepać" kosztorys i nie męczy się przy tym zbytnio.
nekad995
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2013, o 20:57

Re: Średni czas wykonania kosztorysu ofertowego

Post autor: nekad995 »

mi też pomogliście super ! :)
sylka
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 4 sty 2012, o 10:04

Re: Średni czas wykonania kosztorysu ofertowego

Post autor: sylka »

Dzień dobry, podpisuję się całkowicie pod wypowiedzią Kolegi FireFighter. Tak jest dokładnie. Efekty szybkości uzyskamy dopiero po określonym czasie produkcji kosztorysów, nabierając nawyki tworzenia bieżących cenników i dostosowania z głową katalogów nakładów do nowych technologii jako własne. Wtedy naprawdę można przyspieszyć napisanie kosztorysów. I trzeba pamiętać też że czasochłonność pozycji kosztorysowej zawiera również czas pozyskania materiałów źródłowych technologii wykonania, cen, czyli ofertowania i korzystania z informacji w necie. Trzeba również przyjąć że nie wszyscy chcą pomóc na cito, trzeba sobie radzić. Jeżdżę również na targi budowlane, gdzie poznaję producentów i hurtowników, a wtedy znajomości procentują. Ten czas też trzeba wliczyć w pracochłonność kosztorysu. Tylko nie robi się tego codziennie. A co do samych projektów, to inna bajka. Kosztorysanta oprócz tego nikt nie szanuje i nie ceni. Pozdrawiam. Sylka.
ODPOWIEDZ