Pare pytan od laika

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
maniekasus
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 17:01

Pare pytan od laika

Post autor: maniekasus »

Witam!

Zaczynam zabawe z kosztorysowaniem. Opanowalem obsluge programu Norma PRO, mam do niego cenniki z SEKOCENBUD. I pare watpliwosci.

1. Podatek VAT:
Sytuacja:
Zlecona robota -> Inwestor ma kupowac i dostarczac materialy

Kosztorys metoda szczegolowa. Wychodzi kwota (RMS + KP + Z) i od tego jest liczone 23% = mamy kwote calkowita. Jak to sie ma do wynagrodzenia wykonawcy? Tzn, jako wynagrodzenie przyjmujemy koszt R +S + Kp + Z (czyli odejmujemy materialy) ? I sa to wartosci bez podatku VAT czy z podatkiem?

Jesli doliczamy podatek vat do cen materialow, wiec ceny podane w katalogach SEKOCENBUD sa pomniejszone o ten podatek (czyli nizsze niz w sklepach?) Nie kminie tego tematu wcale :D

2. Stawka robocizny. Mamy netto i brutto. Rozumiem ze do kosztorysu bierzemy netto, i po doliczeniu narzutow ostateczna cena za robocizne wychodzi brutto? WIec w jakich przypadkach uzywamy stawek brutto?

Jestem studentem budownictwa zaczynajacym przygode z kosztorysowaniem, stad takie a nie inne pytania. Jak ktos bedzie mial chwile odpowiedziec bede wdzieczny :)
Awatar użytkownika
FireFighter
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:44

Re: Pare pytan od laika

Post autor: FireFighter »

Tak na szybko, bo Wielki Piątek i wypada już zostawić to kosztorysowanie.

Robocizna netto wychodzi potem inaczej w TES (Tabeli Elementów Scalonych), bo mamy kolumny z robocizną (R - netto), materiałami (M), sprzętem (S) i potem koszty pośrednie (KP), koszty zakupu (KZ) i zysk (Z). Stosując RBG brutto unikamy 3 kolumn w TES (która najczęściej ogląda Inwestor, bo same poz. kosztorysowe przeważnie nic do niego mówią), co przekłada się na to, że nie trzeba tłumaczyć co to są koszty pośrednie, czego dotyczą, itp. Zazwyczaj Inwestor czepia się, że są to spore sumy i trzeba tłumaczyć, że w to wchodzi dowóz pracowników, ubranie, ubezpieczenie, itp, itd. Zależy to też od widzimisię wykonawcy, czy chce rozliczone netto czy brutto, czyli ile będą kosztowali sami pracownicy, a ile to koszty działalności, budowy, itp. Drugi woli liczyć stawką brutto, np. 24 zł bo tak sobie kiedyś skalkulował, że jest to opłacalne dla niego. Można też liczyć sobie kosztorys normalnie z KP, KZ, Z, a potem w widoku TES wybrać nie poszczególne kolumny, a np. Robocizna + narzuty, Materiały + narzuty, Sprzęt + narzuty. Wtedy kosztorys robiony jest jak przykazano :), a sama TES jest w widoku/wydruku uproszczonym (Inwestor widzi pełny RMS, bez rozbicia na wskaźniki procentowe). Co do robocizny netto a brutto, różnica polega na tym, robocizna netto to stawka za godzinę jaką otrzymuje pracownik, a KP to koszty działalności (premie, ZUS, ubezpieczenie, odzież ochronna, zaplecze placu budowy, kosztu zarządu, itp.) I teraz robiąc kosztorys na robociźnie netto, wykonawca wie ile musi zapłacić samym pracownikom, a ile ma na prowadzenie działalności. Jeżeli wykonawca chce mieć niższą ofertę, wtedy korygujemy KP i Z o parę oczek, a nie ruszamy R (płace pracowników).

Można ustawić też narzuty kosztorysu: V8 (VAT 8% od robocizny) i V23 (VAT 23% od materiałów) - mamy tam możliwość wyboru do czego liczny, od wartości materiałów, od kosztorysu netto itp. Po ustawieniu np. Vat 8% liczony od całej robocizny, VAT 23% liczony od całości materiałów (można też sprzęt podciągnąć pod VAT 8%) w TES dostajemy pod tabelą dwa wiersze z wartościami VAT 8% i 23%. Pozostaje tylko inwestorowi wytłumaczyć, że 8% ma do usług (robotnicy + sprzęt), a 23% do materiału. AD: był gdzieś artykuł na BZG o dwóch VATach w kosztorysie jak to robić, bo jest kilka metod.

Jest jeszcze "droga na około", po zrobieniu kosztorysu ceny materiałów przeliczyć współczynnikiem 1.23 (23% VAT), kwotę robocizny współczynnikiem 1.08 (8% VAT na usługi) da nam to kosztorys brutto , z tym, że jak wrócimy do niego za parę tygodni, a nie pamiętamy (mamy zapisane), że był tak przemnażany to za nic nie dojdziemy co to za ceny i czemu takie dziwne.

Ja staram się zawsze kwotę kosztorysu podawać netto, VAT jest doliczany poza kosztorysem.
ODPOWIEDZ