Strona 1 z 1

Roboty wykonywane systemem gospodarczym

: 30 sty 2014, o 19:20
autor: kosztkry
Proszę o Państwa opinię i przemyślenia oraz propozycje w sprawie wyceny (kosztorysu) na temat budowy domu dla inwestora prywatnego, budowanego tzw metodą gospodarczą. Bardzo wiele budów prowadzonych jest tą metodą, natomiast z zasadami wyceny tego typu robót jest problem.
Zakładam, że inwestor decydujący się na to znaczną część robót wykonuje we własnym zakresie przy pomocy rodziny i znajomych. Kierownictwo budowy zleca osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia.
Jak sporządzić taki kosztorys ?
Może tak ?
- koszty przygotowawcze tj: ewentualny zakup działki, projekty (budowlany, przyłączy itp), zezwolenia itd,
- koszty zaplecza budowy
- koszty związane z nadzorem - Kierownik budowy
- przewidywana ilość roboczogodzin na roboty wykonywane przez specjalistów (na podstawie katalogów) cena za godzinę pracy do uzgodnienia,
- ilość materiałów budowlanych na podstawie katalogów, ceny brutto (z podatkiem VAT) po negocjacjach z hurtowniami,
- przewidywany czas pracy niezbędnego sprzętu (koparka, samochód samowyładowczy do wywozu nadmiaru ziemi z wykopów, mieszarki do zapraw, betoniarki, sprzęt do wykonania zbrojenia, wyciąg, spawarka itp), uzgodnić cenę najmu sprzętu,
- w przypadku deskowań tradycyjnych przyjąć ilość desek i stempli koniecznych do ich wykonania (a nie ilości występujące w katalogach w liczniku stanowiące krotność ich użycia)
- zaprawy rozbić na składniki tj cement, wapno, piasek, woda, mieszarka)
- beton rozbić na cement, żwir, piasek, woda, betoniarka (jeżeli będzie układany ręcznie); nie dotyczy betonu gotowego dostarczanego na budowę i transportowanego np pompą do betonu,
- inne koszty np. przewidywane zużycie energii elektrycznej, woda, paliwo itp.
Pozdrawiam

Re: Roboty wykonywane systemem gospodarczym

: 1 lut 2014, o 11:49
autor: FireFighter
Koszty przygotowawcze to raczej poz. uproszczone lub analizy własne, koszty zaplecza budowy, w zasadzie też podobnie jak kierownik budowy.

Roboty wykonywane przez specjalistów - dwie opcje albo liczone wg KNR, albo też jako uproszczone ze stawką np. od m2, a materiały wyliczone wg. KNR, wstawić można jako poz. dostawa materiału
W większej ilości robót RBG ze stawką zerową, i potem zupełnie inaczej policzona praca sprzętu, tzn. po zrobieniu całego kosztorysu wypadło by przeliczyć ilość m-g pracy np. wyciągu, na teoretyczną ilość dniówek jego wynajmu (biorąc pod uwagę przestoje technologiczne) i wyliczyć kwotę realną za wyciąg

Beton, "chudziak" nie stanowi problemu bo mamy KNR 2-11 0205 gdzie mamy "Ręczne przygotowanie mieszanek betonowych w warunkach polowych", zerujemy stawkę RBG a składniki na mieszankę w KNRze są.
Woda, energia i paliwo to w zasadzie jakieś tam oszacowanie. Energia to trzeba by przeliczyć ile sprzętu elektrycznego pracowało by na budowie i ile czasu, z tego wyjdą nam zużyte KW, paliw wg odległości dojazdu i śr. zużycia.

W sumie, da się to opracować i wg mnie to można by znacznie uprościć dając KNR z przygotowania betonu, zbrojenie, murowanie, itp tradycyjnie, tylko stawkę RBG dać zero. Co do deskowania to większość desek jest potem do ponownego użycia, najlepiej to może policzyć wg. elementu budowli który pochłonie ich najwięcej, np. stropy i przyjąć zakup takiej ilości desek +20% rezerwy na odpad. Natomiast paliwo, energię elektryczną, prace pomocnicze, plac budowy, kierownik albo oszacować, albo wrzucić w koszty pośrednie tylko potem sprawdzić finalną kwotę KP i zrewidować współczynnik %. Tak jak wszystkie prace budowlane, spokojnie idzie wyliczyć tak koszty pozostałe są problemem, bo są one zmienne podczas budowy, trudno przewidzieć ile będziemy musieli najmować auto, lub jeździć swoim, ile pieniędzy zabiorą nam rozmowy tel. związane z budową, ile energia elektryczna. Posądzam, że gdyby zrobić kosztorys normalnie na stawkach realnych, a potem wykorzystać taką budowę jako poligon doświadczalny i zliczyć te koszty, to suma summarum kwoty będą zbliżone. I dodatkowo, wypada sprzęt typu betoniarka, wyciąg, itp + ilość RBG wykonywanych gospodarczo przemnożyć np.przez 1,10 bo prace te będą wykonywane przez "niefachowców", czyli w teorii zajmie im to odrobinę dłużej czasu.

Re: Roboty wykonywane systemem gospodarczym

: 1 lut 2014, o 14:18
autor: kosztkry
Dziękuję za sugestie odnośnie tematu j.w.
Jestem ciekawy, czy ktoś próbował porównać kosztorys ofertowy wykonawcy (przedsiębiorcy) na budowę typowego domu jednorodzinnego z faktycznymi (rzeczywistymi) kosztami budowy.
Wymagało by to dokładnego księgowania kosztów w trakcie realizacji budowy takich jak:
- płace pracowników na budowie,
- rzeczywiste koszty wbudowanych materiałów,
- koszty zakupu,
- koszty sprzętu własnego lub wynajętego,
- koszty kierownictwa budowy,
- koszty związane z zapleczem budowy,
- wszelkie pozostałe koszty pośrednie ( budowy i zarządu)
- osiągnięty zysk

Re: Roboty wykonywane systemem gospodarczym

: 1 lut 2014, o 19:28
autor: nagape
A powiedz mi chłopczyku... Po co Ci spawarka?

Re: Roboty wykonywane systemem gospodarczym

: 5 lut 2014, o 09:25
autor: FireFighter
Wnosi do dyskusji ten post powyżej, oj wnosi. A spawarka na budowie może się przydać, kto był ten wie :) Nie trzeba wiele wiedzy albo wyobraźni żeby wydedukować, że można przy jej pomocy nadproża prefabrykować, belki, podciągi, słupy, itp.