Strona 1 z 1

KNR-y na roboty meblarskie - czy takie są?

: 17 gru 2013, o 10:47
autor: Andrrew
Mam pewien problem ze skosztorysowaniem roboty polegającej na wykonaniu wg indywidualnego projektu obudów grzejnikowych z płyty wiórowej (czyli trasowanie, cięcie, frezowanie, obrzeżowanie płyt, wiercenie otworów na tuleje, kołki, okucia, skręcanie, montaż etc.) na podstawie istniejących KNR-ów. Nie mogę stosować kalkulacji indywidualnych. Jedyny katalog, w którym znajdują się tego typu roboty to TZKNBK XX (roboty stolarki artysycznej). Inwestor zarzucił mi jednak, że wykonanie obudowy grzejnikowej to nie jest "stolarka artystyczna" i podważył wycenę. Nie znam natomiast innych KNR-ów, w których znajdowałyby się ww. prace związane z robotami stolarsko-meblarskimi. Od razu zastrzegę, że analogie które zwykle stosuje się przy tego typu pracach np. z wykonania boazerii za m2 (na co inwestor zapewne by się zgodził) jest w tym przypadku niezbyt korzystne finansowo. Na wykonanie i montaż 1m2 tej obudowy było potrzeba sporo więcej nakładów w postaci roboczogodzin aniżeli na montaż 1m2 boazerii.

Re: KNR-y na roboty meblarskie - czy takie są?

: 20 gru 2013, o 09:42
autor: FireFighter
Tak na szybko myśląc. Może zastosować KNR-W 2-02 1030-01 na samo ustawienie szafki, przykręcanie okuć, itp zgodnie z opisem w KNR. Na samo zrobienie obudowy dać KNR 0-21 4004, ścianę domu w technologii kanadyjskiej z płyt wiórowych w m2 jako analogię do obudowy grzejnika. Wtedy mamy samą obudowę w m2 + ustawienie, poziomowanie i montaż okuć również w m2. Zawsze potem trochę pozycji i roboczogodzino-twórczo można dodać czyszczenie i odkurzanie płyty, choćby z ZKNR C-2 0502-06 "Przygotowanie podłoża. Oczyszczenie podłoża - płyty OSB i wiórowe", to jest akurat przygotowanie pod ocieplenie, ale jest Oczyszczenie, odpylenie i odkurzenie podłoża, odtłuszczenie i gruntowanie. Mamy zrobienie obudowy, montaż i potem czyszczenie. Jeszcze tak już nabijając pozycję można z np. KNR 5-08 0807-01 (co prawda elektryczny), ale jest wiercenie w drewnie, paździerzu w szt. i doliczyć wiercenie.

W TZKNBK XX pozycję znajdą się bardziej odpowiednie, ale problem jest taki, że w tym katalogu są bardzo wysokie nakłady na RBG, w zasadzie niezbyt adekwatne do faktycznie wykonanej pracy, bo bardziej renowacyjne.