Ceny jednostkowe - kosztorys inwestorski

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
Mianiek
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 sie 2013, o 08:29

Ceny jednostkowe - kosztorys inwestorski

Post autor: Mianiek »

Witam,

korzystam z programu Norma przy sporządzaniu kosztorysu inwestorskiego do pracy dyplomowej. Wcześniej nie miałem styczności z programem i kosztorysowaniem. Dlatego też mam kilka pytań na które nie udało mi się znaleźć konkretnej odpowiedzi. Dodam jeszcze ,że wykonuje kosztorys na remont pomieszczeń i ocieplenie budynku wraz z wykonaniem nowych schodów i podjazdu dla niepełnosprawnych w budynku użyteczności publicznej.

1. Z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18.05.2004 wyczytałem ,że ceny jednostkowe do metody uproszczonej należy " określać na podstawie danych rynkowych, w tym danych w zawartych wcześniej umowach lub powszechnie stosowanych aktualnych publikacjach". Czy mógłby ktoś udostępnić taką nieodpłatną publikacje lub podać sposób wyceny prac który byłby możliwie prosty do wykonania dla studenta (np. tynkowanie, wymiana okien)?

2. Czy należy stosować jakieś dodatkowe narzuty lub dodatki do cen jednostkowych w kosztorysie inwestorskim?

3. Czy roboty z branży sanitarnej i elektrycznej polegające na odtworzeniu instalacji podczas remontu należy uwzględnić ? (jestem studentem budownictwa i moim zdaniem kosztorysy robót sanitarnych, elektrycznych i wentylacyjnych powinni wykonywać specjaliści w tych dziedzinach)

Z góry dziękuje za pomoc wszystkim dobrym osobą.
Student
silver4426
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2013, o 06:59
Kontakt:

Re: Ceny jednostkowe - kosztorys inwestorski

Post autor: silver4426 »

Czy należy stosować jakieś dodatkowe narzuty lub dodatki do cen jednostkowych w kosztorysie inwestorskim? nie nie trzeba stosować żądnych dodatkowych cen jednostkowych w kosztorysie.
przyjemne odchudzanie
pawelpyzak
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2013, o 18:07

Re: Ceny jednostkowe - kosztorys inwestorski

Post autor: pawelpyzak »

Genialna odpowiedź, miałem tak samo na myśli, sprawdziłem to i wszystko jest tak jak napisałeś, dzięki za pomoc.
catering gliwice
jasecki
Aktywny użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 16 lut 2012, o 08:52

Re: Ceny jednostkowe - kosztorys inwestorski

Post autor: jasecki »

Mianiek pisze:Witam,

korzystam z programu Norma przy sporządzaniu kosztorysu inwestorskiego do pracy dyplomowej. Wcześniej nie miałem styczności z programem i kosztorysowaniem. Dlatego też mam kilka pytań na które nie udało mi się znaleźć konkretnej odpowiedzi. Dodam jeszcze ,że wykonuje kosztorys na remont pomieszczeń i ocieplenie budynku wraz z wykonaniem nowych schodów i podjazdu dla niepełnosprawnych w budynku użyteczności publicznej.

1. Z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18.05.2004 wyczytałem ,że ceny jednostkowe do metody uproszczonej należy " określać na podstawie danych rynkowych, w tym danych w zawartych wcześniej umowach lub powszechnie stosowanych aktualnych publikacjach". Czy mógłby ktoś udostępnić taką nieodpłatną publikacje lub podać sposób wyceny prac który byłby możliwie prosty do wykonania dla studenta (np. tynkowanie, wymiana okien)?
Prawdopodobnie nikt Ci nie udostępni nieodpłatnie (przynajmniej na tym forum) takich "cenników" zawierających ceny jednostkowe, ponieważ jest to chyba niezgodne z prawem. Nawet admin tego forum kasuje takie posty.
I co gorsza takie publikacje na niewiele ci się zdadzą, ponieważ jeśli już zawierają ceny jednostkowe niektórych robót (nawet opartych na popularnych KNR=ach) to i tak bardzo niewiele tych robót jest wycenionych. A poza tym każda taka cena jednostkowa dotyczy zastosowaniu konkretnego materiału (np. podano klasę cegły) wiec w przypadku innej cegły podana cena jednostkowa jest psu na budę. Oczywiście różnice bywają z reguły groszowe, ale jednak. Najlepiej kolego zrób po prostu tak: Licz pozycje szczegółowo a potem wydrukuj kosztorys z pozycjami jako uproszczony i udawaj :roll: , że liczyłeś w sposób uproszczony. A jak się tak nie da, to po prostu do kosztorysu inwestorskiego wydrukujesz "kalkulację szczegółową pozycji" i powiesz, że wszystkie pozycje twojego kosztorysu musiały być liczone szczegółowo, bo tak i już. A jest to zgodne z tym knotem zwanym Rozporządzeniem w sprawie wykonania kosztorysów inwestorskich.
2. Czy należy stosować jakieś dodatkowe narzuty lub dodatki do cen jednostkowych w kosztorysie inwestorskim?
Nie ma takiej potrzeby. Zresztą patrz wyżej.
3. Czy roboty z branży sanitarnej i elektrycznej polegające na odtworzeniu instalacji podczas remontu należy uwzględnić ? (jestem studentem budownictwa i moim zdaniem kosztorysy robót sanitarnych, elektrycznych i wentylacyjnych powinni wykonywać specjaliści w tych dziedzinach)

Z góry dziękuje za pomoc wszystkim dobrym osobą.
Student
Nie ma takiego prawa, żeby kosztorysy różnych branż musieli wykonywać branżowcy. Kosztorysowania bowiem może się podjąć nawet piekarz. Chodzi tylko o to, czy ktoś potrafi skosztorysować inne branże niż te, na których się zna. Ja np. sanitarkę jeszcze jako tako zrobię, ale za elektrykę się nie biorę i już, za wyjątkiem jakichś drobiazgów. A to, czy należy uwzględnić w sporządzonym przez kolegę kosztorysie innych branż niż budowlana, to raczej zależy od tego, co ci zlecono w tej pracy.
damianmantyk
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2013, o 21:00
Kontakt:

Re: Ceny jednostkowe - kosztorys inwestorski

Post autor: damianmantyk »

dobra sprawa te kosztorysy :)
tłumacz przysięgły języka włoskiego kraków
ODPOWIEDZ