Narzuty w kosztorysie inwestorskim

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
gremlin
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 12:31

Narzuty w kosztorysie inwestorskim

Post autor: gremlin »

Witam, czy ktoś jest mi w stanie odpowiedzieć na proste pytanko tj. "czy w kosztorysie inwestorskim powinienem liczyć Zysk również od M czy tylko od R i S". Jedni mi zarzucają że źle liczę im kosztorys gdy jest od M a inni odwrotnie gdy nie jest liczony od M :(. Ja jestem za głupi na to :( :( :( :(
budemenes
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 18 paź 2011, o 16:07

Re: Narzuty w kosztorysie inwestorskim

Post autor: budemenes »

Najprawdopodobniej chodzi o KOSZTY ZAKUPU doliczane do ceny materiału a nie o zysk.
W kosztorysie inwestorskim nie doliczasz KZ w tabeli narzutów a bezpośrednio do ceny materiału (to Rozporządzenie jest temu winne - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0040180172)
Zrób tak:
Oczywiście odpal NORMĘ PRO, nowy kosztorys i dalej - "kosztorys" - "opcje kosztorysu" - "liczenie narzutów" - "koszty zakupu materiałów" zaznacz "doliczane do ceny jedn." i "dla materiałów" wprowadź odpowiednią wartość.
Ciekawe kto zgadnie jaką wartość wprowadziłeś ;) .
Zysk należy się do kosztów pośrednich od robocizny i sprzętu. Czyli koszty bezpośrednie x koszty pośrednie x zysk.

Pozdrawiam

PS
W ostatnich zdaniach chciałem pojeździć troszkę po urzędasach, którzy być może wpędzają Cię w kompleksy. Ale jest piątek. Odpuszczę sobie. :P
Andrrew
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2011, o 07:49
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Narzuty w kosztorysie inwestorskim

Post autor: Andrrew »

W rozporządzeniu w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego nie ma narzuconego sposobu ani podstawy naliczania zysku. Powinno się ją samemu lub w porozumieniu ze zlecającym inwestorem ustalić w założeniach wyjściowych do kosztorysowania.
Podstawa prawna http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0041301389. Kolega budemenes przytoczył nieobowiązujący już akt prawny.

W praktyce zaś zysk nalicza się zazwyczaj jako ustalony procentowo narzut od sumy kosztów robocizny i sprzętu powiększonych o koszty pośrednie, czyli X% zysku od ∑(R+Kp(R), S+Kp(S)).
gremlin
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 12:31

Re: Narzuty w kosztorysie inwestorskim

Post autor: gremlin »

Dziękuję za odpowiedzi. Andrrew dokładnie chodzi mi o to rozporządzenie. W starym był zysk kalkulacyjny 5% liczony od R+M+S a nowe mówi tylko o zysku kalkulacyjnym i tu mam zawsze kłopoty bo każdy zlecający mi kosztorys inwestorski interpretuje to jak chce. Dlatego zgłupiałem już sam po którymś razie takich przepychanek. Wychodzi na to że należy zawsze dopytać o to zamawiającego kosztorys :). Pozdrawiam!!
budemenes
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 18 paź 2011, o 16:07

Re: Narzuty w kosztorysie inwestorskim

Post autor: budemenes »

Dziękuję koledze andrrew za czujność ;)
Rzeczywiście podałem styczniowe rozporządzenie zamiast majowego.

KONKLUZJA
cyt."W praktyce zaś zysk nalicza się zazwyczaj jako ustalony procentowo narzut od sumy kosztów robocizny i sprzętu powiększonych o koszty pośrednie, czyli X% zysku od ∑(R+Kp(R), S+Kp(S))" ponadto ZAWSZE należy dopytać o to zamawiającego kosztorys ...
gremlin
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 12:31

Re: Narzuty w kosztorysie inwestorskim

Post autor: gremlin »

Jeszcze raz dziękuję za info :D :D :D :D .
zygmunt_w
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 30 wrz 2011, o 07:16

Re: Narzuty w kosztorysie inwestorskim

Post autor: zygmunt_w »

Przy tej okazji chciałem poprosić o wzór(wzory) wyliczenia Kp ale nie wskaźnikowo tylko z preliminarza. Wiem co i jak jest wliczane do Kp tylko nie wiem jak zestawić dane z księgowości i kadr do tego obliczenia. Jest w ogóle na to jakiś zapis bo ja w obecnej literaturze nic nie znalazłem.
ODPOWIEDZ