sprzęt w kosztorysie powykonawczym

Tu rozmawiamy o problemach dotyczących kosztorysowania
andrzejk
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 sie 2012, o 00:38

sprzęt w kosztorysie powykonawczym

Post autor: andrzejk »

Witam
Prowadzę działalność gosp. polegającą na montażu i spawaniu rurociągów przemysłowych. Wszystkie prace rozliczam w oparciu o KNR-W 7-09.
Dla uzyskania konkretnej odpowiedzi podam przykład. W pozycji KNR-W 7-09 0226-01 ( spawanie ręczne w osłonie argonu metodą TIG ) wyszczególniony jest sprzęt : urządzenie TIG i sprężarka powietrza.
Moje 1 pytanie : po co tam jest ta sprężarka ? czy do oczyszczania strumieniowego ( piaskowanie) ? może cięcie ? w opisie katalogu nic nie mogę znależć na ten temat.
Wykonanie 1 złącza spawanego przewiduje miedzy innymi cięcie rury i ukosowanie , ale żaden sprzęt do tych czynności nie jest wyszczególniony , ja używam szlifierek dużych , małych , palnika tlenowego i nijak tego sprzętu nie mogę policzyć . Jest za to sprężarka której nie używam do wykonywania spoin ale zawsze wpisuję cene za motogodzinę , obecnie jest to około 50 zł/m-g. Ogólnie do tej pory jakoś w miarę wychodziłem na swoje przy dość kiepskich parametrach które narzuca mi zlecający 10zł r-g , 75% kp , 15%z , pracuję na materiałach powierzonych także na zakupach nie zarabiam.
Od pewnego czasu człowiek który zleca mi roboty i z nim się rozliczam kwestionuje mi użycie sprężarki , tzn. twierdzi że skoro jej nie używam to on nie zapłaci.
Jest to dla mnie kosztowna strata przykładowo za spoinę DN 300 zamiast 350 zł mam 230 zł , czyli ponad 30 % mniej.
Zatrudniam kilku spawaczy i miesięcznie wykonujemy pracę za kilkadziesiąt tysięcy a tu pewien pan , który nawet nie jest właścicielem firmy ani udziałowcem pozbawia nas ciężko wypracowanego zysku. Dodam , że ten pan pracuję w firmie która jest pośrednikem i w swoich kosztorysach dla inwestorów twardo wpisuje wszystko co KNR przewiduje np. żurawie których nie używamy , samochody skrzyniowe , sprężarka itp.
Kto ma rację ? czy jeżeli do rozładunku materiału np.20 ton rur użyję 5 ludzi i rąk zamiast żurawia który przewiduje KNR to nie mogę sobie tego żurawia policzyć ?
Proszę o konkretną odpowiedz i z góry dziękuję za pomoc.
gremlin
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 12:31

Re: sprzęt w kosztorysie powykonawczym

Post autor: gremlin »

Witam,
proponuję w takim wypadku KNR'u nie traktować jako prawdy objawionej tylko jako materiał pomocniczy tj. wywalić tą sprężarkę wstawić nakłady dla szlifierek, palnika etc. i zaznaczyć w pozycji że jest to albo analogia(co do technologii robót opisanych w we wskazanej pozycji) albo że jest to kalkulacja własna. Ów KNR powstał w 1992r i niekoniecznie nadąża za zmianami technologicznymi(to samo dotyczy 90% katalogów dostępnych na rynku). Najważniejsza powinna być realna wartość skalkulowanej przez Pana roboty a nie fikcyjna wyliczona na bazie "starszawego" KNR'u. Jeśli ten pan tego nie rozumie to obawiam się że powinien poszukać innego zajęcia:).
andrzejk
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 sie 2012, o 00:38

Re: sprzęt w kosztorysie powykonawczym

Post autor: andrzejk »

Dzięki za podpowiedz , niestety gdy rozliczam się po wykonaniu zadania kalkulacje własne bądz inne rozwiazania nie przechodzą u tego pana , chyba że z zerowa stawką :)
Pozdrawiam i czekam na inne wypowiedzi
ODPOWIEDZ