Strona 1 z 2

rozliczenie czasu pracy deskowania

: 14 lip 2011, o 12:36
autor: gremlin
witam, chciałem zapytać czy czas pracy deskowań jest wliczony w cenę wynajmu czy muszę ja jakoś doliczyć do kosztorysu? Nie mam pojecia jak w ofercie to uwzględnić no i czy w ogole powinienem. Z góry dziekuje za pomoc!!!
G :twisted:

Re: rozliczenie czasu pracy deskowania

: 14 lip 2011, o 14:56
autor: Jacek Sawośko
za wynajem deskowania płaci się tak jak np. za wynajem samochodu - określoną kwotę na dzień, w przypadku rusztowań jednostką najmu jest komplet /zestaw - np. 100 m2 szalunku ścian
i o ile takie są uzgodnienia z Inwestorem, to te koszty można ująć w kosztorysie, jako pozycję lub narzut kwotowy

lecz najczęściej koszty pracy deskowań rozlicza się w kosztorysie za pomocą kalkulacji szczegółowej:

i tak w pkt. 5.6. opisu katalogu KNR 2-02 rozdział 2 KONSTRUKCJE BETONOWE I ŻELBETOWE MONOLITYCZNE określono sposób obliczania czasu pracy deskowań systemowych, przyjmując, że czas dojrzewania betonu, który wyłącznie do celów kosztorysowania wynosi
dla:
- ław i stóp fundamentowych- 4 dni
- ścian, stropów, słupów- 10 dni
- podciągów- 12 dni

oraz przyjmując 10 godzin pracy na jeden dzień
a powierzchnię deskowania przypadających na jednostkę obmiaru konstrukcji przyjmuje się z tablicy 9905
pozdrowienia
jacek

Re: rozliczenie czasu pracy deskowania

: 18 paź 2011, o 19:32
autor: budemenes
Żeby zrozumieć istotę problemu, dla zabawy polecam policzyć deskowania wg KNR 0-20 wykorzystując do tego zakładki deskowania w NORMIE PRO :D

Tylko Broń Boże nie traktować tego jako prawdy objawionej! Proszę krytycznie ocenić to co się tam wyliczy w porównaniu z rzeczywistością. :D

Ja polecam wyliczanie deskowań wg KNNR 2.

Pozdrawiam.

Re: rozliczenie czasu pracy deskowania

: 22 lis 2011, o 15:21
autor: gremlin
Dzięki za wskazówki, zobaczymy jak to wyjdzie w porównaniu do opłaconej FV :D

Re: rozliczenie czasu pracy deskowania

: 23 lis 2011, o 15:55
autor: klar
znowu knr... a właśnie FV!!! to jest wiarygodniejszy knr :D . Czy nie lepiej założyć na etapie ofertowania ile, jak długo będę używał deskowanie? Owszem to wymaga pewnego doświadczenia, ale można przybliżyć. Potem poznać ceny najmu, dołożyć czas instalacji szalunków, transport itp. Orientacyjny koszt uzyskamy. Niestety nieidentyczny jak na f-rze, ale raczej bardziej realny niż knr.

Re: rozliczenie czasu pracy deskowania

: 29 sty 2013, o 11:08
autor: MarcinBraniewski
Witam,

Polecam program do prowadzeniu gospodarki rozliczeniowo-magazynowej dzierżawionych elementów:
http://kontener.mtlabs.com/

Marcin

Re: rozliczenie czasu pracy deskowania

: 23 sie 2013, o 13:09
autor: aga007
Czy ten program może ktoś jeszcze polecić? Bo nie wiem czy warto się w niego zagłębiać :P

Re: rozliczenie czasu pracy deskowania

: 24 sie 2013, o 09:14
autor: horman
polecam zgłębiaj się:)

Re: rozliczenie czasu pracy deskowania

: 26 sie 2013, o 10:54
autor: ulaula1
Marcin dzięki za link. Super:)

Re: rozliczenie czasu pracy deskowania

: 18 wrz 2013, o 12:09
autor: jasecki
Chciałbym pociągnąć temat deskowania przy wykonywaniu robót konstrukcyjnych.
Przyznam szczerze, że oczywiście od lat jakoś sobie kalkuluję koszty pracy deskowania i rusztowania, ale gwoli prawdy wcale nie mam pewności czy dobrze.
Wobec tego zapraszam do dyskusji w tej sprawie i jasne wytłumaczenie jak powinno się poprawnie wyceniać koszt deskowania metodą szczegółową wg KNR-ów i to w programie Norma Pro.
Liczę na odzew szczególnie uczestników tego wątku, bo wydaje mi się, że skoro zabierali głos, to "czują bluesa" w tej sprawie.
Zajmijmy się konkretnym przykładem:
Załóżmy, że mamy wycenić pozycję z KNR 0-20 (jak najpierw zaproponował kolega budemenes) 0264-01. Zajmijmy się wyłącznie kwestią deskowania.
Proszę mi uprzejmie powiedzieć: JAKIE WARTOŚCI mam wpisać w poszczególne pola okna "Zmień dane RMS", gdy się je wywoła zaznaczając okienko "deskowania". Zakładamy że budujemy ławę o wymiarach 0,60*0,60*10 m czyli 3,6 m3.
Pytanie 1:
Co konkretnie mam wpisać w pole "Komplet deskowania wielkości..."? Jak ustalić/wyliczyć ilość tych kompletów? Tylko proszę pamiętać, że wyceniamy to z pozycji Inwestora, który nie zastanawia się (bo po co) ile deskowania musi zamówić na budowę, bo jest inwestorem a nie wykonawcą i guzik go to obchodzi. Inwestor tylko chce wiedzieć "ile go to może kosztować" zanim zacznie budować.
Pytanie 2:
Co konkretnie mam wpisać w pole "pokrywający obmiar wielkości..."? Domyślam się, że tę wartość pobiera się z tabeli 9905. Ale czy ma to jakiś związek z wcześniej ustaloną ilością kompletów deskowania? Czy im więcej kompletów deskowania tym większa wartość w polu "pokrywający..."? Czy liczy się to ręcznie na boku?
"Czas pozostawienia deskowania' jest jasny i nie wymaga rozważania.

I jeszcze jedna kwestia:
W informatorach o cenach czynników produkcji RMS z reguły są podawane ceny deskowania o podanej powierzchni np. 100m2. Pozostaje więc pytanie jaką cenę należałoby wpisać przy wycenie ww. pozycji? Czy cenę za 1 m2 (należy pamiętać, ze Peri za 100m2 sporo kosztuje, ale już Acrow jest dużo tańsze w cennikach i za 1 m2 wychodzą kwoty do 3 msca po przecinku). Ale jeśli wpiszemy cenę za 100m2 to też nie będzie chyba to dobrze bo np. w KNNR 2 (co następnie proponował kolega budemens) jednostka obmiaru jest 1 m2 a nie 100 m2. Krótko mówiąc: jaka wartość powinno się wpisać?

Wiec jeszcze raz zachęcam do wzięcia udziału w tym temacie, za co z góry dziękuję. Mam nadzieję, że nie będzie jak w filmie o Nikosiu Dyźmie: "Tak wiele pytań a tak mało odpowiedzi" :lol: